eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyDzienniki telewizyjne XII 2008

Dzienniki telewizyjne XII 2008

2009-02-01 00:05

Dzienniki telewizyjne XII 2008

Liczba materiałów w podziale na temat oraz programy © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W grudniu twórcy serwisów informacyjnych najczęściej sięgali po tematy związane z polityką. Dziennikarze zastanawiali się m.in. nad szansami Radosława Sikorskiego w staraniach o fotel szefa NATO, komentowali częste weta prezydenta, z wielką wnikliwością przyglądali się pracom sejmu nad ustawą medialną. Dość często przywoływali temat kontrowersyjnych wypowiedzi Janusza Palikota skierowanych pod adresem prezydenta - wynika z badania PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.

Przeczytaj także: Dzienniki telewizyjne XI 2008

Dziennikarze śledzili także spór o marszałka sejmu Bronisława Komorowskiego oraz krok po kroku relacjonowali podróż prezydenta Polski do Azji. Uwagę odbiorcy, oprócz fatalnego stanu rządowego samolotu, przykuć mogły wątki związane z małżonką prezydenta, która dzięki azjatyckiej podróży wzięła lekcje kaligrafii i pierwszy raz w życiu przymierzyła kimono. Dziennikarze podejmowali ponadto kwestie związane z wyborami prezydenckimi w USA, szczytem w Brukseli dotyczącym pakietu klimatycznego. Często pojawiającymi się wątkami były także sprawy związane z ludzkimi tragediami, katastrofami, pożarami.

fot. mat. prasowe

Liczba materiałów w podziale na temat oraz programy

Liczba materiałów w podziale na temat oraz programy

Grudzień obfitował również w tematy związane z przestępstwami. Informowano o procesie doktora Mirosława G., sprawie Olewnika, molestowaniach, zabójstwach i przemytnikach narkotyków. W mediach pojawiły się także informacje związane z oskarżeniami cypryjskiego hotelu wobec polskich
parlamentarzystów, którzy po zakrapianej imprezie rzekomo mieli zniszczyć meleksa.

„Panorama”, analogicznie do miesięcy poprzednich, także w grudniu okazała się serwisem, który podjął największą liczbę tematów, bo aż 377. Serwis TVP2 ma pod tym względem dużą przewagę nad pozostałymi programami. „Wydarzenia” zajęły się w badanym miesiącu 283 kwestiami, „Fakty” – 272, natomiast „Wiadomości” podjęły 275 spraw.

Grudzień obfitował także we wpadki na antenie. Najczęściej mylili się dziennikarze „Panoramy”, popełnili aż 16 błędów. Niezaszczytne drugie miejsce zdobyli twórcy „Wiadomości” oraz „Wydarzeń” z liczbą odpowiednio 13 i 12 uchybień. Natomiast dziennikarze „Faktów” popełnili 10 błędów. Bardzo częste były przejęzyczenia prezenterów oraz korespondentów.

fot. mat. prasowe

Liczba oraz rodzaj "wpadek" w poszczególnych programach informacyjnych

Liczba oraz rodzaj "wpadek" w poszczególnych programach informacyjnych

W serwisach pojawiały się także kłopoty techniczne. W zapowiedzi materiału „Panoramy”, dotyczącego złej sytuacji polskich finansów, w infografice zamiast 56 milionów złotych, których według prognoz ekonomistów zabraknąć ma w przyszłym roku, oczom widzów ukazało się… „667 ton wołowiny”. Była to plansza dotycząca materiału o skażonej wołowinie. Zdarzało się również, że odbiorcy musieli zbyt długo czekać na reportaż, albo podglądać prowadzącego, który, z olbrzymią nadzieją, oczekiwał na szybkie pojawienie się materiału. Zdarzało się, że po zapowiedzi, ze względów technicznych, reportaż trzeba było obejrzeć w innym momencie trwania programu.

Tradycyjnie, „Fakty” oraz „Wydarzenia”, okazały się programami, w których najczęściej stosowano ironię oraz sarkazm w komentowaniu prezentowanych informacji. Zdarzały się złośliwości pod adresem Donalda Tuska, który „nadrabia zaległości” w nauce języka angielskiego, czy posłów, którzy zdemolowali meleksy na Cyprze.
Przeczytaj także: Dzienniki telewizyjne VI 2009 Dzienniki telewizyjne VI 2009

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: