Prywatni operatorzy pocztowi VI-XII 2008
2009-02-02 14:07
Przeczytaj także: Prywatni operatorzy pocztowi V-VI 2008
W drugiej połowie 2008 r. inspektorzy UKE skontrolowali działalność 20 operatorów pocztowych. W wyniku kontroli stwierdzono m.in., że dwóch operatorów nie rozpoczęło działalności pocztowej, natomiast jeden zaprzestał jej wykonywania, w związku z czym:- 2 operatorów złożyło wniosek o zawieszenie wykonywania działalności pocztowej,
- 1 operator złożył wniosek o wykreślenie z rejestru.
Kontrola dwóch operatorów przeprowadzona została w celu stwierdzenia czy przedsiębiorcy wykonali decyzje Prezesa UKE w zakresie zaprzestania naruszania obszaru zastrzeżonego dla operatora publicznego. Kontrola potwierdziła zastosowanie się przedsiębiorców do nakazu Prezesa UKE.
Naruszenie obszaru zastrzeżonego
W dwóch przypadkach UKE stwierdził przyjmowanie przez operatorów przesyłek z korespondencją o masie do 50 g za pobraną opłatą za wykonanie usługi niższą niż 5,25 zł. W pierwszym przypadku operator po odebraniu od nadawcy korespondencji, której waga była niższa niż 50 g samodzielnie wkładał ją do własnych cięższych kopert. Natomiast w drugim przypadku operator przyjął, przemieścił i doręczył przesyłki z korespondencją o wadze poniżej 50 g za pobraną opłatą za wykonanie usługi niższą niż 5,25 zł. W związku z powyższym wobec operatorów wszczęto z urzędu postępowania administracyjne w sprawie wydania decyzji nakazujących operatorom zaprzestania prowadzenia działalności pocztowej naruszającej art. 47 ust. 2 Prawa pocztowego.
Ponadto inspektorzy stwierdzili, że 9 operatorów doręcza przesyłki z korespondencją o masie powyżej 50 g. Operatorzy ci dostarczają jednocześnie nadawcom, z którymi mają podpisane umowy na świadczenie usług własne, cięższe koperty, w które nadawcy pakują korespondencję odbieraną przez operatora bądź też nadawcy naklejają na własne koperty plomby zabezpieczające, także dostarczone przez operatora. Nadawcy indywidualni zwierając umowę z operatorem zobligowani są zaś nakleić na kopertę plombę zabezpieczającą.
W takiej sytuacji przyjmowane przez operatorów przesyłki z korespondencją mają masę większą niż 50 g, a tym samym na każdym etapie wykonywania usługi przesyłki nie można zakwalifikować do obszaru zastrzeżonego dla operatora publicznego. Pomimo, iż niewątpliwie uznać można, że tego rodzaju praktyki mają na celu ominięcie ustawowych ograniczeń wagowych i cenowych to, jak zauważa UKE, brak jest podstaw do stwierdzenia, że podejmowanie takich działań narusza przepis art. 47 Prawa pocztowego. Nie jest bowiem możliwe wykazanie, że obciążanie przesyłek z korespondencją jest podejmowane w sprzeczności z powołanym przepisem, a tym samym nie wyczerpuje znamion żadnego z przypadków wydania przez Prezesa UKE decyzji, o której mowa w art. 65 ust. 2 Prawa pocztowego.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl