eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRosną nieterminowe płatności

Rosną nieterminowe płatności

2009-02-06 00:07

Rosną nieterminowe płatności

Barometr Bezpieczeństwa w Obrocie Gospodarczym © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak wynika z badania BOG przeprowadzanego na zlecenie InfoMonitora, w odczuciu przedsiębiorców od X 2008 r. do I 2009 r. znacząco spadło bezpieczeństwo w obrocie gospodarczym. Wskaźnik BOG przyjął wartość 10,34 punktów, co oznacza spadek o ponad 10 punktów w porównaniu z poprzednią edycją badania.

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego V 2016

Jedną z przyczyn tak gwałtownego spadku są prawdopodobnie obawy przedsiębiorców związane z kryzysem gospodarczym. Aż 68% przedsiębiorców uważa, że kryzys może spowodować spadek zdolności ich kontrahentów do wywiązywania się z zobowiązań.

fot. mat. prasowe

Barometr Bezpieczeństwa w Obrocie Gospodarczym

Barometr Bezpieczeństwa w Obrocie Gospodarczym

Monitoring poziomu bezpieczeństwa w obrocie gospodarczym wśród przedsiębiorców prowadzony jest od listopada 2007 roku. Najbardziej gwałtowną zmianę w nastrojach przedsiębiorców zanotowano w ostatnich czterech miesiącach. Wskaźnik BOG przyjął wartość 10,34 punktów – najniższą od rozpoczęcia prowadzenia badania.

Poziom poczucia bezpieczeństwa spadł we wszystkich grupach przedsiębiorców. Najgorsze nastroje panują wśród dostawców usług finansowych, najlepsze – wśród dostawców usług masowych.

Z badań przeprowadzanych jednocześnie w grupie małych i średnich firm wynika, że 32% przedsiębiorców zauważyło pogorszenie sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa w ostatnich 4 miesiącach. Przedsiębiorcy deklarują, że największy wpływ na sytuacje firmy miało osłabienie złotówki, tempa wzrostu PKB i spadek cen ropy. Aby ograniczyć skutki kryzysu finansowego firmy planują w najbliższym czasie ograniczenie wydatków, planów rozwoju i redukcję zatrudnienia. Jednym z symptomów pogarszającej się sytuacji finansowej przedsiębiorstw jest również wzrost poziomu przeterminowanych zobowiązań.

fot. mat. prasowe

Na ile kwestia nierzetelnych płatników jest uciążliwa dla bieżącej działalności firm?

Na ile kwestia nierzetelnych płatników jest uciążliwa dla bieżącej działalności firm?

„Badania pokazały, że przedsiębiorcy już zauważają wzrost poziomu przeterminowanych zobowiązań. Zrozumiałe jest więc, że obawiają się narastania problemu.” mówi Mariusz Hildebrand, Prezes InfoMonitora. „Musimy pamiętać, że w przeszłości ponad 77% przedsiębiorców zdarzyło się nie otrzymać należności za usługę lub towar. Spodziewamy się, że przedsiębiorcy na większą skalę zaczną korzystać ze sposobów na odzyskiwanie należności. Teraz, gdy problem nie odbił się jeszcze znacząco na kondycji firmy, jest na to najlepszy czas.”

Jak wynika z badania ponad połowa przedsiębiorców (57%) uważa kwestie nierzetelnych płatników za uciążliwą dla bieżącej działalności. By odzyskać zaległe należności sięgają po wiele metod, gdy zawiodą starania podejmowane samodzielnie, korzystają z pomocy komorników, biur informacji gospodarczej oraz firm windykacyjnych.

Informacje o badaniu
Badanie BOG (Barometr Bezpieczenstwa w Obrocie Gospodarczym) rozpoczęto, by stale monitorować wpływ bieżącej sytuacji ekonomicznej oraz zatorów płatniczych na poziom bezpieczeństwa w obrocie gospodarczym. Na zlecenie InfoMonitora, co kwartał, instytut Pentor przeprowadza ankietę wśród osób odpowiedzialnych za finanse w trzech głównych segmentach firm – wśród dostawców usług finansowych, dostawców usług masowych oraz przedsiębiorców. Wskaźnik może przyjmować wartość od -100 do 100.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: