Rosną nieterminowe płatności
2009-02-06 00:07
Barometr Bezpieczeństwa w Obrocie Gospodarczym © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego V 2016
Jedną z przyczyn tak gwałtownego spadku są prawdopodobnie obawy przedsiębiorców związane z kryzysem gospodarczym. Aż 68% przedsiębiorców uważa, że kryzys może spowodować spadek zdolności ich kontrahentów do wywiązywania się z zobowiązań.fot. mat. prasowe
Barometr Bezpieczeństwa w Obrocie Gospodarczym
Poziom poczucia bezpieczeństwa spadł we wszystkich grupach przedsiębiorców. Najgorsze nastroje panują wśród dostawców usług finansowych, najlepsze – wśród dostawców usług masowych.
Z badań przeprowadzanych jednocześnie w grupie małych i średnich firm wynika, że 32% przedsiębiorców zauważyło pogorszenie sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa w ostatnich 4 miesiącach. Przedsiębiorcy deklarują, że największy wpływ na sytuacje firmy miało osłabienie złotówki, tempa wzrostu PKB i spadek cen ropy. Aby ograniczyć skutki kryzysu finansowego firmy planują w najbliższym czasie ograniczenie wydatków, planów rozwoju i redukcję zatrudnienia. Jednym z symptomów pogarszającej się sytuacji finansowej przedsiębiorstw jest również wzrost poziomu przeterminowanych zobowiązań.
fot. mat. prasowe
Na ile kwestia nierzetelnych płatników jest uciążliwa dla bieżącej działalności firm?
Jak wynika z badania ponad połowa przedsiębiorców (57%) uważa kwestie nierzetelnych płatników za uciążliwą dla bieżącej działalności. By odzyskać zaległe należności sięgają po wiele metod, gdy zawiodą starania podejmowane samodzielnie, korzystają z pomocy komorników, biur informacji gospodarczej oraz firm windykacyjnych.
Informacje o badaniu
Badanie BOG (Barometr Bezpieczenstwa w Obrocie Gospodarczym) rozpoczęto, by stale monitorować wpływ bieżącej sytuacji ekonomicznej oraz zatorów płatniczych na poziom bezpieczeństwa w obrocie gospodarczym. Na zlecenie InfoMonitora, co kwartał, instytut Pentor przeprowadza ankietę wśród osób odpowiedzialnych za finanse w trzech głównych segmentach firm – wśród dostawców usług finansowych, dostawców usług masowych oraz przedsiębiorców. Wskaźnik może przyjmować wartość od -100 do 100.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl