Indeks biznesu PKPP Lewiatan I 2009
2009-02-05 00:14
© fot. mat. prasowe
Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w styczniu odnotował kolejny silny spadek, zarówno w notowaniu kwartalnym jak i rocznym. Są to najniższe notowania od sześciu lat. Wartości jednakowe we wszystkich przekrojach czasowych sugerują, że bieżący rok będzie okresem stagnacji z niskim tempem wzrostu gospodarczego i rosnącym ryzykiem zakłócenia osiągniętej równowagi makroekonomicznej. Od połowy ubiegłego roku pogorszenie koniunktury antycypowały m.in. przedsiębiorstwa, obniżając wydatki inwestycyjne.
Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2008
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 % PKB rocznie.Indeks kwartalny, półroczny i roczny
fot. mat. prasowe
Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w styczniu odnotował kolejny silny spadek, tym razem zarówno w notowaniu kwartalnym, z 53 do 45 punktów, jak i rocznym, z 63 do 45 punktów. Są to najniższe notowania od sześciu lat, jednakowe we wszystkich przekrojach czasowych. Trzy kolejne miesiące spadającej sprzedaży w przemyśle, silne wyhamowanie dynamiki sprzedaży detalicznej oraz eksportu, znaczny spadek dynamiki wynagrodzeń i funduszu płac wraz z odwróceniem spadkowego trendu bezrobocia oraz dwa kwartały załamania w inwestycjach przedsiębiorstw świadczą o tym, że już w ostatnim kwartale ub. roku gospodarka bezpośrednio odczuła szok załamania popytu na skutek światowej recesji, a od połowy ub. roku pogorszenie koniunktury przewidywały przedsiębiorstwa, obniżając odpowiednio wydatki inwestycyjne. Spowolnienie dynamiki gospodarczej do jakiej doszło już w ostatnim kwartale ub. roku utrzyma się najprawdopodobniej przez cały rok bieżący, co wynika z identycznego poziomu indeksu we wszystkich przekrojach czasowych.
Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)
Indeksy popytu uległy najsilniejszej redukcji. Indeks kwartalny stracił 13 punktów w stosunku do ostatniego kwartału ub. roku, a indeks roczny zmalał prawie o połowę, do 34 pkt. Jednocześnie wraz z wydłużeniem horyzontu czasowego zauważalny jest trend malejący, co nie pozwala na zbytni optymizm co do ożywienia popytu jeszcze w tym roku. Czwarty kwartał ub. roku upłynął pod znakiem malejącej z miesiąca na miesiąc produkcji sprzedanej przemysłu, a spadek dynamiki inwestycji zaczął się już kwartał wcześniej i objął całe drugie półrocze. Szok popytowy, jaki przynosi ze sobą światowa recesja, daje wyraźnie znać o sobie poprzez zahamowanie dynamiki eksportu, co oddziałuje na produkcję i inwestycje. „Jeżeli malejąca produkcja i inwestycje pociągną za sobą spadek popytu na pracę, wzrost bezrobocia i ograniczenie wzrostu funduszu płac, może przyjść kolej na ograniczanie konsumpcji będącej dotąd dosyć stabilnym czynnikiem wzrostu” zaznacza dr Stanisław Kubielas. Zahamowanie dynamiki sprzedaży detalicznej jest już pierwszym tego sygnałem. Nie można liczyć na ożywienie inwestycji krajowych, ani na napływ inwestycji zagranicznych, a absorpcja unijnych funduszy obok barier administracyjnych może teraz napotkać bariery finansowe.
Przeczytaj także:
Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2012
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl