Menadżerowie a kryzys gospodarki światowej
2009-02-08 01:30
Przeczytaj także: Menedżerowie: kryzys a strategia firmy
fot. mat. prasowe
Czy Pana/i kraj w Pana/i ocenie będzie bardziej, tak samo, czy mniej dotknięty przez kryzys niż inne
Czy Pana/i kraj w Pana/i ocenie będzie bardziej, tak samo, czy mniej dotknięty przez kryzys niż inne kraje?
Skąd to wrażenie, że kryzys niczego nie zmieni?
Zdaniem BPI ocena, że nie będzie gorzej staje się równoznaczna z oceną, że nie będzie inaczej. Polscy menedżerowie byli długo przekonani, że Polska nie podda się kryzysowi tak, jak inne kraje. W tym przekonaniu wyraźnie występuje przede wszystkim efekt projekcji tendencji z ostatniego okresu własnego doświadczenia. Z pewnością czynnik demograficzny powoduje więcej optymizmu. Polscy menadżerowie odpowiadający na ankietę są młodsi od ich kolegów w innych krajach bo i Polska jest krajem demograficznie młodszym. Młodsi, a więc mniej doświadczeni wcześniejszymi kryzysami, a także wchodzący w życie zawodowe jako ludzie ukształtowani przez konkretne doświadczenia pokoleniowe i system edukacji. W ich życiu osobistym postawienie na własne siły i grę rynkową sprawdziło się. W ostatnich trzech latach Polska przeżywała okres szybkiego tempa wzrostu gospodarczego zarówno w poziomie popytu zagranicznego na naszą produkcję, jak i popytu wewnętrznego. Na poziomie indywidualnym wzrastały pensje i premie, rosła siła nabywcza i w wielu wypadkach szybciej niż wydajność pracy. Tego typu wzrost od dawna nie występował w krajach Europy Zachodniej. Według ekspertów polscy menedżerowie mają więc powody, by wierzyć w siłę rynku bardziej niż menedżerowie państw Europy Zachodniej.
Menedżerowie w krajach europejskich, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych – doświadczonych kryzysem w pierwszej kolejności - są indywidualnie dotknięci już teraz, znając spadek wartości swoich oszczędności i przyszłych emerytur. W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii renty emerytalne są w dużym stopniu oparte o oszczędności ulokowane funduszach a te z kolei mają środki ulokowane w nieruchomościach, akcjach i obligacjach. W Polsce system emerytalny jest jeszcze młody, tak jak młoda jest gospodarka. Nie wszyscy zdają sobie w pełni sprawę ze znaczenia kryzysu finansowego dla ich przyszłych emerytur. Poziom życia i wydatki menedżerów w Polsce są w znacznym stopniu wyznaczone przez ich pensje i premie, i wydaje się, że w mniejszym stopniu przywiązują oni wagę do wartości przyszłych emerytur. A pensje rosły w 2007 i 2008 roku (w badaniu wyrażana jest - zdumiewająca! - ocena, że mogą nadal rosnąć w 2009).
Perspektywa osobista zaciera perspektywę globalną. Biorąc pod uwagę odpowiedzi menedżerów z innych krajów, taka perspektywa wydaje się krótkowzroczna. W systemie globalnej gospodarki, Polska zależy od innych krajów i z nimi konkuruje. Jeśli kraje dotknięte jako pierwsze zaczną wprowadzać zmiany, Polska – dotknięta w takim samym stopniu jak one, czy nawet mniej – będzie musiała zmieniać się także. Zdaniem ekspertów nie oznacza to jednak koniecznie odejścia o podstaw działania rynku. Potrzebne natomiast będą nowe relacje na zewnątrz i wewnątrz firm. Kształt tych ostatnich może okazać się decydujący o konkurencyjności przedsiębiorstwa.
![Koniunktura gospodarcza wg finansistów IV kw. 2012 [© alphaspirit - Fotolia.com] Koniunktura gospodarcza wg finansistów IV kw. 2012](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-wg-finansistow-IV-kw-2012-115408-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl