30,4% polskich firm w IV kwartale 2008 roku nie miało problemu ze ściąganiem należności, a u 25,5% ten problem narastał. Niestety przedsiębiorcy pesymistycznie patrzą w przyszłość - aż 43% spodziewa się, że w najbliższym kwartale problemy z wyegzekwowaniem ich należności nasilą się. To wnioski płynące z badania portfela należności polskich przedsiębiorstw - wspólnego przedsięwzięcia Krajowego Rejestru Długów (KRD) i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (KPF).
Przeczytaj także:
Zaległe należności firm X-XII 2010
W I kwartale 2009 r. w ramach projektu prowadzonego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz Krajowy Rejestr Długów rozpoczęto monitorowanie portfela należności polskich przedsiębiorstw. Zdaniem KPF i KRD szczególnie w warunkach kryzysu finansowego opinie dotyczące regulowania zobowiązań przez kontrahentów i partnerów polskich przedsiębiorstw mogą stanowić istotny wyznacznik koniunktury rynkowej. Przedsiębiorstwa w ramach udzielanych odpowiedzi nie tylko odpowiadają na pytania, dotyczące stanu i przewidywań w zakresie problemów z odzyskiwaniem należności, ale również wskazują na źródła tych należności, ich strukturę oraz skutki (zarówno jakościowe, jak i ilościowe), wynikające z występowania problemów z zatorami płatniczymi.
Kluczowym obszarem prowadzonego badania są pytania o kierunek zmian w zakresie problemów z odzyskiwaniem należności w polskich przedsiębiorstwach. W przeprowadzonym w połowie stycznia badaniu jedynie 14% przedsiębiorstw wskazuje, że problem odzyskiwania zaległych płatności u nich nie występuje. Można zauważyć, że w grupie ponad ¼ przedsiębiorstw w Polsce (25,5%) problem z odzyskaniem należności w ostatnich trzech miesiącach się nasilił, zaś jedynie w grupie 16,7% polskich przedsiębiorstw widoczne są oznaki poprawy sytuacji w obszarze odzyskiwania należności. W grupie 44% sytuacja jest stabilna i problem ani się nie nasila, ani nie słabnie. Zmiany zachodzące w ostatnich trzech miesiącach nie skłaniają do skrajnego pesymizmu. KPF i KRD podkreśla jednak, że przeciętny udział należności, z których wyegzekwowaniem występują problemy w portfelu należności ogółem przedsiębiorstw jest na wysokim poziomie i stanowią one średnio w polskich przedsiębiorstwach 28%.
Przewidywane problemy z regulowaniem należności w polskich przedsiębiorstwach
Przewidywane problemy z regulowaniem należności w polskich przedsiębiorstwach
Kliknij, aby przejść do galerii (5)
W obliczu kryzysu finansowego bardziej istotne jest rozstrzygnięcie co do kierunku zmian w jakości portfela należności polskich przedsiębiorstw. W wynikach badań rysuje się bardzo negatywny obraz sytuacji w zakresie obsługi zobowiązań przez polskie przedsiębiorstwa. Ponad 2/5 badanych (43%) spodziewa się pogorszenia portfela swoich należności. Zaledwie 8,9% spodziewa się zmniejszenia problemu z odzyskiwaniem należności, zaś 39,6% oczekuje, że problem ten będzie występował w podobnej skali jak do tej pory.
W grupie przedsiębiorstw mających problemy z odzyskiwaniem należności od swoich kontrahentów, 70,6% zadeklarowało, że występowanie tego zjawiska jest barierą dla działalności przedsiębiorstwa.