Zaległe należności firm X-XII 2008
2009-02-09 00:10
Przeczytaj także: Zaległe należności firm X-XII 2010
fot. mat. prasowe
Skutki problemów z należnościami
Skutki problemów z należnościami
30% ogółu przedsiębiorstw w polskiej gospodarce twierdzi, że na skutek problemów z wywiązywaniem się przez partnerów z zobowiązań muszą ograniczać inwestycje. Około 10% badanych wskazało, że w konsekwencji problemów z odzyskiwaniem należności muszą ograniczać wynagrodzenia lub zatrudnienie.
W podobnej grupie przedsiębiorstw (8,9%) brak regulowania zobowiązań przez kontrahentów i klientów jest źródłem ograniczenia innowacyjności i skutkuje ograniczeniem wprowadzania nowych produktów na rynek. Prawie 6% ogółu przedsiębiorstw w gospodarce deklaruje, że na skutek zatorów płatniczych muszą podnosić ceny produkowanych przez siebie wyrobów.
Około 4% ogółu badanych (a 6% spośród tych, którzy zaistniałą sytuację postrzegają w kategorii bariery) wskazało na inne skutki problemów z odzyskiwaniem należności. Są to m.in. konieczność finansowania się pieniędzmi banku, niemożność zamówienia wystarczającej liczby towarów, konieczność zatrudnienia dodatkowej osoby do prowadzenia bieżącej kontroli spływania należności, ale przede wszystkim wskazywane są skutki związane z ograniczeniem płynności finansowej i możliwością doprowadzenia do bankructwa.
Zdaniem KPF i KRD widocznym jest, że skala negatywnego oddziaływania nieterminowo obsługiwanych należności jest w gospodarce bardzo znacząca. W warunkach kryzysu gospodarczego, z jakim mamy do czynienia obecnie, występowanie zatorów płatniczych może przyczynić się do szybszego rozprzestrzeniania się jego skutków. Wiele przedsiębiorstw może zacząć borykać się z problemami bieżącej płynności, lecz najbardziej dotkliwym dla gospodarki może być konieczność ograniczenia inwestycji i redukcji zatrudnienia.
Ocena jakościowych skutków występowania problemów z obsługą zobowiązań uzupełniona została o ocenę udziału w kosztach przedsiębiorstw ogółem tych kosztów, które muszą one ponosić na obsługę nieterminowego regulowania zobowiązań przez kontrahentów i klientów.
![Przeterminowane należności trudne do odzyskania [© Minerva Studio - Fotolia.com] Przeterminowane należności trudne do odzyskania](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/nieterminowe-platnosci/Przeterminowane-naleznosci-trudne-do-odzyskania-109976-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl