Inwestycje samorządowe będą rosły
2009-02-10 13:33
Podmioty działające na rynku infrastrukturalnym, zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego, zacierają ręce, obserwując ambitne plany rozwoju polskich miast. Samorząd terytorialny ma w Polsce coraz wyższą pozycję i coraz dalej idącą samodzielność. Od kilkunastu lat może swobodnie realizować własną wizję rozwoju, ustalając hierarchię potrzeb lokalnych i miejscowego inwestowania.
Przeczytaj także: Inwestycje samorządowe rozpędzą gospodarkę?
Urzędy gmin, miast i regionów stały się poszukiwanymi przez firmy inwestorami i kształtują dużą część rynku budowlanego.- Rybnik zawsze aspirował do roli centrum subregionu, dlatego w naszej wizji jest tworzenie miasta atrakcyjnego także dla mieszkańców okolicznych miejscowości - mówi Adam Fudali, prezydent Rybnika. - Aby zatrzymać młodych ludzi, inwestujemy tak, aby nasze miasto było atrakcyjne także dla nich. I przyznam, że to się nam udaje.
Wydatki poniesione na infrastrukturę techniczną na jednego mieszkańca w latach 2005-07 wyniosły w Rybniku 1085 zł. To trzeci wynik w Polsce wśród miast na prawach powiatu.
Opole na czele
"Etatowy" lider rankingu Wspólnoty, pisma samorządu terytorialnego, w kategorii miast wojewódzkich - Warszawa - został w poprzednim badaniu zdetronizowany przez Poznań. W najnowszym na pozycję lidera w brawurowy sposób wdarło się Opole. Warszawa zajmuje trzecie miejsce, a wyprzedza ją stolica Wielkopolski.
Wieloletni lider z początku bieżącej dekady - Katowice - spadł już na siódmą pozycję. Jednak w ub. roku plan wydatków na inwestycje w Katowicach wynosił aż 270 mln zł.
Wśród miast na prawach powiatu tradycyjnie liderem jest Płock. Na drugie miejsce wspiął się Konin, spychając na trzecią pozycję Rybnik, wicelidera z poprzedniej edycji.
Analizując dane dotyczące wydatków inwestycyjnych, zauważymy, że od 2004 r. inwestycje samorządowe cały czas rosły.
Dynamika w roku 2006 była wręcz imponująca, zanotowano wzrost o ponad 1/3 w porównaniu z rokiem poprzednim.
Wprawdzie w tym czasie zwiększyły się ceny materiałów i usług budowlanych, co nieco fałszuje statystykę, ale tak czy owak dynamika była wysoka i utrzymywała się także w 2007 r. Wpływ na to miały: doskonały stan całej gospodarki i ogromne możliwości dofinansowania inwestycji samorządowych z funduszy europejskich.
Czy kryzys będzie miał duży wpływ na samorządowe inwestycje? - Właśnie w dobie kryzysu powinniśmy jak najwięcej inwestować, bo po pierwsze to metoda na walkę z dekoniunkturą, a po drugie w tym czasie możemy niektóre rzeczy zrobić taniej - argumentuje Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.
W co samorządy inwestują? Ponad połowa inwestycji wojewódzkich i powiatowych, a także ponad dwie trzecie wszystkich inwestycji gminnych to wydatki na szeroko rozumianą infrastrukturę techniczną.
Zdecydowanie najważniejszym działem inwestycji samorządowych pozostają drogi i komunikacja, wyprzedzając wydatki na gospodarkę komunalną.
Przeczytaj także:
Rusza II etap West Station w Warszawie
oprac. : Tadeusz Gańczarczyk / Nowy Przemysł
Więcej na ten temat:
inwestycje budowlane, nowe inwestycje, inwestycje samorządowe, samorządy, samorząd