eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyCeny transakcyjne nieruchomości I 2009

Ceny transakcyjne nieruchomości I 2009

2009-02-13 00:19

Przeczytaj także: Ceny transakcyjne nieruchomości XII 2008

Komentarz Aleksandry Szarek, specjalisty rynku nieruchomości Home Broker

Ceny mieszkań w największych miastach Polski ciągle spadają. Nie jest to jednak jedyny problem, z jakim borykają się sprzedający, ponieważ spadają nie tylko ceny, ale również liczba chętnych na ich mieszkania.

Jeszcze rok temu, kiedy rynek nieruchomości zaczął stygnąć, mieszkania na rynku wtórnym sprzedawały się całkiem nieźle. Również deweloperzy nie mogli narzekać na brak zainteresowania. Teraz jednak, m.in. z powodu zaostrzenia polityki kredytowej przez banki, sytuacja zmieniła się diametralnie. Chcąc sprzedać mieszkanie musimy się liczyć z tym, że zajmie to nawet kilka miesięcy. I nie chodzi już tylko o to, że ceny są za wysokie i nie ma chętnych na zakup lokali.

Z tego właśnie powodu również deweloperzy mają kłopoty ze sprzedażą. Jak sobie z tym radzą? Niektórzy obniżają swoje marże, jednak na taki ruch nadal decyduje się niewiele firm. Inni, zwłaszcza ci, którzy zdążyli do tej pory zarobić na boomie, po prostu czekają i są nieugięci w kwestii obniżania cen. Jednak i oni po jakimś czasie nie będą mieli wyjścia i zaczną być mniej nieustępliwi wobec klientów, w innym wypadku po prostu nie sprzedadzą mieszkań.

Część deweloperów, którzy zdają sobie sprawę z powagi sytuacji, zmienia charakter swoich inwestycji. Jedna z dużych firm, która planowała wybudować w centrum Warszawy kilkunastopiętrowy apartamentowiec, zmieniła plany i w tym miejscu zrealizuje biurowiec. Inny deweloper warszawski zdecydował się na połączenie budynku mieszkalnego z biurami. Dlaczego? Ponieważ deweloperzy sądzą, że wybudowanie powierzchni biurowych jest tańsze, a znalezienie na nie chętnych bardziej prawdopodobne.

Innym wyjściem z kryzysowej sytuacji jest sprzedaż ziemi. Wielu deweloperów, którzy zarobili na sprzedaży w dobrych czasach, swoje zyski zainwestowało w ziemię przeznaczoną na kolejne projekty. A że wielu z nich zdecydowało się na wstrzymanie swoich planów, mogą teraz odsprzedawać działki innym firmom, które nie mają aż takich problemów.

W najbliższym czasie możemy spodziewać się zmian na rynku deweloperów. Niewykluczone, że niektóre spółki upadną. Jednak te największe utrzymają się na powierzchni. Może nawet pomogą tym mniejszym firmom poprzez odkupywanie od nich działek, a nawet całych projektów. Na spektakularne przejęcia w branży raczej nie ma co liczyć – na upadające firmy popyt nie będzie duży. Na ich projekty lub działki, chętni mogą się znaleźć.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: