eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjePomoc publiczna na ratowanie i restrukturyzację firmy

Pomoc publiczna na ratowanie i restrukturyzację firmy

2009-02-13 13:49

Pomoc na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji uzasadniona jest względami społeczno-ekonomicznymi, szczególnie z punktu widzenia przeciwdziałania bezrobociu oraz sprzyjania rozwojowi sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Przeczytaj także: Pomoc publiczna dla przedsiębiorców – jakie zmiany?

Aktualnie obowiązujące przepisy regulujące takie działania zostały zapisane w dokumencie „Wytyczne wspólnotowe dotyczące pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw” (2004/C 244/02). Najważniejsze z nich dotyczą wzmocnienia zasady mówiącej, że pomoc udzielana jest tylko jeden raz (zasada „pierwszy i ostatni raz”), a także rozszerzenia pojęcia „pomocy w celu ratowania”, aby umożliwić przedsiębiorstwu podjęcie pilnych środków strukturalnych w fazie ratowania (co we wcześniejszych wytycznych było niedopuszczalne).

Wspólnotowe Wytyczne dotyczące udzielania pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw będących w trudnej sytuacji mają zastosowanie do wszystkich sektorów poza węglowym i stali. Wsparcie co do zasady udzielane jest w formie pomocy indywidualnej dla przedsiębiorstw zagrożonych. Wyjątek stanowi pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw, w przypadku których Komisja Europejska dopuszcza możliwość notyfikowania programu pomocowego na ratowanie i restrukturyzację. Program taki musi spełnić określone w Wytycznych warunki. Mimo że nie istnieje wspólnotowa definicja „przedsiębiorstwa zagrożonego”, dla celów omawianych Wytycznych Komisja Europejska uznaje przedsiębiorstwo za zagrożone, jeśli ani za pomocą środków własnych, ani za pomogą środków, które mogłaby uzyskać od swoich udziałowców, akcjonariuszy lub wierzycieli, nie jest ono w stanie pokryć strat i które bez pomocy państwa prawie na pewno doprowadzą do upadłości przedsiębiorstwa w krótkim lub średnim okresie. Za zagrożone w szczególności uznaje się przedsiębiorstwa będące w następujących okolicznościach:
  • w odniesieniu do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością — jeśli ponad połowa jej zarejestrowanego kapitału została utracona, w tym ponad 25% tego kapitału utracono w okresie ostatnich 12 miesięcy,
  • w odniesieniu do spółek, których niektórzy członkowie są w sposób nieograniczony odpowiedzialni za długi przedsiębiorstwa — jeśli ponad połowa jej kapitału (według sprawozdania finansowego) została utracona, w tym ponad 25% tego kapitału utracono w okresie ostatnich 12 miesięcy,
  • niezależnie od typu spółki — jeśli spełnia ona kryteria ustanowione w prawie krajowym w zakresie podlegania zbiorowej procedurze upadłościowej.
Ponadto, za zagrożone można uznać przedsiębiorstwo, które wykazuje rosnące straty, malejący obrót, zwiększanie się zapasów, nadwyżki produkcji, zmniejszające się przepływy środków finansowych, rosnące zadłużenie, rosnące kwoty odsetek i zmniejszającą się lub zerową wartość aktywów netto.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: