eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozySatysfakcja z pracy u 56% Polaków

Satysfakcja z pracy u 56% Polaków

2009-02-17 12:42

Satysfakcja z pracy u 56% Polaków

Czy jest Pan(i) zadowolony(a) z obecnej pracy? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Prawie 56% Polaków jest zadowolonych ze swojej obecnej pracy - wynika z badania przeprowadzonego przez serwis rekrutacyjny GazetaPraca.pl. Najbardziej zadowoleni ze swoich posad są pracownicy consultingu oraz przemysłu ciężkiego i hutniczego, a najmniej - urzędnicy administracji publicznej i samorządowej.

Przeczytaj także: Zadowolenie Polaków z pracy wg branż 2008

Rynek pracy w naszym kraju przechodzi metamorfozy - jeszcze do niedawna mieliśmy do czynienia z rynkiem pracownika, obecnie znaczący głos zaczynają mieć pracodawcy. W dobie recesji nie tylko trudniej jest znaleźć zatrudnienie, ale równie trudno jest je utrzymać. Jak więc w tak burzliwych czasach kształtuje się nasza satysfakcja z obecnego miejsca pracy i pracodawcy? Czy jesteśmy zadowoleni, czy, tak jak i obecne czasy, jesteśmy pełni zwątpienia?

fot. mat. prasowe

Czy jest Pan(i) zadowolony(a) z obecnej pracy?

Czy jest Pan(i) zadowolony(a) z obecnej pracy?





Na to pytanie odpowiedź znaleźli autorzy badania "Czy jesteśmy zadowoleni ze swojej obecnej pracy" - serwis GazetaPraca.pl oraz Advisory Group TEST Human Resources, którzy w listopadzie 2008 roku przeprowadzili ankietę wśród ponad 4000 osób, na różnych stanowiskach w firmach z różnych branż i województw. Osoby uczestniczące w badaniu zostały zapytane o to, czy są zadowolone z obecnej pracy. Odpowiedzi pokazały jednoznacznie fakt, że więcej jest zwolenników swojego obecnego miejsca zatrudnienia. Co drugi z respondentów przyznaje, że jest zadowolony lub bardzo zadowolony ze swojej pracy. Zdaniem GazetaPraca.pl, biorąc pod rozwagę problemy, z jakimi boryka się obecnie gospodarka polska, można stwierdzić, że jest to wynik bardzo dobry.

Im niżej w hierarchii tym niższe zadowolenie

Z badania wynika, że ma poziom zadowolenia z pracy ma wpływ poziom zajmowanego stanowiska - im niżej respondent sytuuje się w hierarchii zarządzania, tym jego satysfakcja z pracy jest niższa. Najbardziej niezadowoleni są pracownicy fizyczni. Najniższe zarobki, brak dodatków pozapłacowych oraz niejednokrotnie rutynowe obowiązki bez możliwości rozwoju i awansu, wpływają na taką strukturę odpowiedzi. Mimo tego, że w ostatnim czasie właśnie ta grupa pracowników zyskiwała poprzez podwyżki najwięcej, to jednak w dalszym ciągu ich uposażenie jest na niskim poziomie. Kadra zarządzająca - niskiego i wyższego szczebla - była grupą, która najczęściej była zadowolona ze swojego stanowiska.

Wynagrodzenie i atmosfera wpływają na satysfakcję z pracy

Z badania serwisu GazetaPraca.pl wynika, że na poziom zadowolenia Polaków z pracy wpływają przede wszystkim wynagrodzenie i atmosfera w miejscu pracy.

Najbardziej motywujące dla Polaków są wciąż zarobki - aż 63,8 % respondentów uznało je za bardzo ważny czynnik zadowolenia. Atmosfera w pracy znalazła się w badaniu GazetaPraca.pl na drugim miejscu - 62,2 % respondentów uznało ją za istotną. W dalszej kolejności znajdują się: rozwój wiedzy, umiejętności i kompetencji (43,3%), relacje z szefem (39,6%) i zakres pełnionych obowiązków (21,4%). Najmniej istotnym elementem wpływającym na satysfakcję z pracy są dodatki pozapłacowe (21,2%).

 

1 2 3

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: