eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyCzarna lista stacji paliw - c.d.

Czarna lista stacji paliw - c.d.

2003-12-20 00:12

Czarna lista stacji paliw - c.d.

© fot. mat. prasowe

O 8 proc. spadł odsetek paliw niewłaściwej jakości oferowanych konsumentom. Nieprawidłowości dotyczą nadal prawie jednej czwartej sprzedawanej benzyny oraz oleju napędowego. Inspekcja Handlowa, podległa Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podsumowuje ogólnopolską akcję, rozpoczętą w czerwcu 2003 r.

Przeczytaj także: Jakość paliwa w Polsce 2005

Do tej pory polski rynek paliw ciekłych nie był systematycznie monitorowany. W poszczególnych regionach kraju Inspekcja Handlowa, podległa Prezesowi UOKiK przeprowadzała sporadyczne kontrole. Wykazały one wiele nieprawidłowości. Wobec powyższego, w maju br. Rada Ministrów podjęła uchwałę o przekazaniu specjalnych środków w wysokości 2 mln zł na przeprowadzenie ogólnopolskiego badania jakości paliw.

Kontrole stacji rozpoczęły się w pierwszej połowie czerwca 2003 r. na podstawie szczegółowego programu zatwierdzonego przez Prezesa UOKiK. Ich głównym celem jest wyeliminowanie ze sprzedaży benzyny oraz oleju napędowego, niespełniających wymagań określonych w obowiązujących przepisach.

Od 10 czerwca do 30 listopada 2003 roku przeprowadzono łącznie 2 tys. 552 kontrole, które dotyczyły nie tylko jakości paliwa, ale także zgodności z prawem działalności gospodarczej prowadzonej przez przedsiębiorców sektora paliwowego. W zakresie jakości benzyny i oleju napędowego skontrolowano 1 tys. 234 stacji, zlokalizowanych na terenie wszystkich województw.

W trakcie kontroli stwierdzono różnego rodzaju nieprawidłowości polegające głównie na:
- sprzedaży paliw o niewłaściwej jakości, których parametry nie odpowiadają wymaganiom określonym w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 17 grudnia 2002 r.,
- braku wymaganej koncesji na obrót paliwem,
- nierzetelnym odmierzaniu paliw przede wszystkim na niekorzyść konsumentów, poza dopuszczalną tolerancję,
- używaniu odmierzaczy paliw nie posiadających urzędowych cech legalizacji,
- nieuwidacznianiu cen sprzedawanych paliw.

Efektem trwających ponad pięć miesięcy kontroli oraz publikacji wyników badań na stronach internetowych Inspekcji Handlowej jest poprawa jakości sprzedawanych paliw ciekłych o około 8%. Monitoring stacji doprowadził również do zwiększenia świadomości sprzedawców, jak również konsumentów, co do istnienia organu kontroli, który ujawnia czyny niedozwolone w tym segmencie rynku.

Tendencję w tym zakresie przedstawia poniższe zestawienie:

fot. mat. prasowe


Jednocześnie, ostatnia kontrola przeprowadzona w listopadzie b.r. wykazała, że nadal prawie co czwarta pobrana próbka benzyny oraz oleju napędowego nie spełnia obowiązujących norm.

Przeczytaj także: Paliwa coraz gorsze Paliwa coraz gorsze

 

1 2

następna

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: