eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłStrefa aktywności gospodarczej zamiast kopalni Gliwice

Strefa aktywności gospodarczej zamiast kopalni Gliwice

2009-02-24 13:12

Przeczytaj także: Części do kabrioletów ze Złotoryi


Ukończony z zewnątrz jest też nowy budynek dydaktyczny. Mimo współczesnej stylistyki, świetnie wpisuje się w zabytkowe otoczenie. Ściany obłożono ceramiczną okładziną, która komponuje się z ceglanymi zabudowaniami. Ostatnią kondygnację całkowicie przeszklono i funkcjonuje niczym wielki taras widokowy.

Na zewnątrz wybudowano stalowy łącznik, który napowietrznie scalił nowy obiekt z dawną cechownią.

Zarówno maszynownia, jak i cechownia mają fachowo wyczyszczone ceglane elewacje. W ich restaurację włożono dużo pracy, bo wbrew pozorom szereg elementów było w stanie gorszym niż przewidywano. Wnętrza są nowoczesne, wyposażone we wszystkie niezbędne media.

Całkowicie zmodernizowano dachy obu gmachów. Zużyto gigantyczne ilości dachówek - około 300 tys. sztuk.

Celem uczelni jest przygotowanie absolwentów do wejścia na rynek pracy i rozwój postaw przedsiębiorczych. Kadra naukowa pozwoli zdobyć fachową wiedzę z zakresu: finanse i rachunkowość, gospodarowanie zasobami ludzkimi, doradztwo zawodowe, resocjalizacja i dziedzin pokrewnych. Ścisła współpraca z firmami inkubatora przedsiębiorczości umożliwi zastosowanie zdobytej teorii w praktyce biznesowej. Nowo powstała infrastruktura edukacyjna zapewni możliwość nauki 2350 studentom.

Biznes w inkubacji

W dawnej hali maszynowni działa inkubator przedsiębiorczości. Małe i średnie firmy mają tutaj szansę zacząć działalność i skutecznie ją rozwijać. W budynku do ich dyspozycji oddano 6,5 tys. mkw. powierzchni biurowych.

- Preferowanymi branżami rozwijającymi się w inkubatorze są: informatyka i telekomunikacja, biotechnologia, materiały specjalne, systemy mikro- i elektromechaniczne oraz usługi w dziedzinie zarządzania - mówi Traczyk. - Współpraca firm inkubowanych z Politechniką Śląską oraz Gliwicką Wyższą Szkołą Przedsiębiorczości pozwoli rozwinąć współpracę pomiędzy sferą nauki i biznesu.

Wokół budynków są już gotowe parkingi oraz drogi. Nowe ulice tworzą siatkę na pustym na razie obszarze - to przygotowane działki pod kolejne inwestycje.

Powierzchnia 23,2 ha terenów poprzemysłowych zostanie przeznaczona pod inwestycje dla firm wychodzących z inkubatora oraz przedsiębiorstw z sektora tzw. wysokich technologii. Szacuje się, że w okresie dwóch lat od ukończenia projektu w strefi e zainwestuje ok. 40-50 firm, co stworzy szansę na powstanie ok.

1500-1700 nowych miejsc pracy. Obecnie w inkubatorze są 23 firmy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: