Zarządzanie firmą: zapewnienie ciągłości działania
2009-02-24 13:59
Przeczytaj także: Skuteczne zarządzanie firmą
Ostatnią polityką jest Polityka Planu Ciągłości Działania (P), która jest przypisywana do postępowania z zakłóceniami istotnymi, destrukcyjnymi lecz potencjalnie rzadko występującymi. To właśnie wysoki stopień destrukcyjności uzasadnia rezygnację z Polityki Zapobiegania i stworzenie dla tego zakłócenia Polityki Planu Ciągłości Działania. Polityka ta powinna przedstawiać takie działania, które pozwolą w przypadku wystąpienia zagrożenia na bezproblemową kontynuację co najmniej podstawowej działalności firmy. Ponadto Polityka Planu Ciągłości Działania powinna określać zasady reagowania ad hoc na zdarzenia, których nie udało się przewidzieć w scenariuszach zagrożeń.
Jeśli awaria prądu miałaby charakter poważny np. awaria w elektrowni, awaria przewodów na skutek zjawisk atmosferycznych, to rozsądne byłoby w przypadku tej polityki przeniesienie firmy do innej dzielnicy miasta lub wręcz do innego miasta. Trzeba było by wziąć pod uwagę możliwości i koszty transportowe pracowników, ewentualnie zatrudnienie nowych pracowników w nowym miejscu i zwolnienie starych. To poważny krok, jednak w przypadku dużego zagrożenia mógłby być to krok praktycznie niezbędny.
Aby przygotować rzetelne polityki ciągłości działania, należy zanalizować procesy występujące w firmie: produkcyjne, wspierające i administracyjne. Dla każdego z procesów należy znaleźć elementy kluczowe, których zniszczenie lub awaria miałyby poważne konsekwencje dla całego procesu. Następnie należy zaprojektować i przetestować (testy są bardzo ważne, a zwykle są pomijane) konkretne rozwiązania. Wyniki zapisane w dokumentach i zaaprobowane przez zarząd są gwarancją zapewnienia ciągłości działania (a więc zarabiania pieniędzy) przez firmę.
![](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zarzadzanie-firma/Zarzadzanie-firma-zapewnienie-ciaglosci-dzialania-29630-200x200.jpg)
fot. mat. prasowe
Wiele innych przydatnych informacji na temat zarządzania ryzykiem operacyjnym (na temat m.in. bezpieczeństwa środowiskowego, pracy, informacji i ciągłości działania) znajdziesz w książce „Zarządzanie ryzykiem operacyjnym” pod redakcją Iwony Staniec i Janusza Zawiły-Niedźwieckiego (Wydawnictwo C.H. Beck, 2009). Książkę znajdziesz w księgarni www.ksiegarnia.beck.pl, wpisując w pole wyszukiwarki tytuł.
Przeczytaj także:
Zarządzanie biznesem: strategiczne nie-planowanie
![Zarządzanie biznesem: strategiczne nie-planowanie [© Minerva Studio - Fotolia.com] Zarządzanie biznesem: strategiczne nie-planowanie](https://s3.egospodarka.pl/grafika/zarzadzanie-firma/Zarzadzanie-biznesem-strategiczne-nie-planowanie-iG7AEZ.jpg)
1 2
oprac. : Wydawnictwo C.H. Beck