Wzrosną ceny energii dla odbiorców przemysłowych
2009-02-25 13:36
Przeczytaj także: Rosnące ceny energii zaszkodzą firmom?
Przemysłowi odbiorcy energii wskazują, że musieli zawierać kontrakty na kupno energii w roku 2009 po cenach nawet o 70-80 proc. wyższych niż udało im się wynegocjować na rok 2008. Tak drastyczne podwyżki są odczuwalne zwłaszcza w przemysłach energochłonnych, gdzie koszt zakupu energii stanowi kilkanaście lub nawet powyżej 20proc. kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Do najbardziej energochłonnych przemysłów należy hutnictwo, zwłaszcza metali nieżelaznych, sektor chemiczny, papierniczy i cementowy. Ich przedstawiciele przekonują, że podwyżki cen energii muszą się przełożyć na wzrost cen ich produktów, co z kolei doprowadzi do zmniejszenia konkurencyjności.Przemysłowi odbiorcy energii zwracali uwagę na wzrosty cen prezesom Urzędu Regulacji Energetyki oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, których przekonywali, że takie podwyżki, w sytuacji pogłębiającego się światowego kryzysu gospodarczego, mogą spowodować konieczność zamykania linii produkcyjnych, zwolnień pracowników, a nawet prowadzić do upadłości.
Efektem interwencji Forum Odbiorców Energii i Gazu było wszczęcie 16 stycznia br. przez prezesa UOKiK postępowania wyjaśniającego w sprawie wstępnego ustalenia, czy zasady sprzedaży energii elektrycznej stosowane przez krajowych wytwórców naruszają przepisy Ustawy o ochronie konsumentów, uzasadniając wszczęcie postępowania antymonopolowego.
Prezes URE Mariusz Swora wskazuje, że o poziomie zdeterminowania przemysłowych odbiorców energii świadczą ich postulaty, w tym zamrożenia cen na poziomie 2008 r. do czasu zakończenia kryzysu, obniżki akcyzy, likwidacji opłaty z tytułu rekompensaty kosztów osieroconych pozostałych po rozwiązaniu kontraktów długoterminowych. Odbiorcy domagają się nawet powrotu do taryfikacji sprzedaży energii grupom A, B i C.
oprac. : Dariusz Ciepiela / Nowy Przemysł