eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek nieruchomości w Polsce - luty 2009

Rynek nieruchomości w Polsce - luty 2009

2009-02-27 00:55

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce - styczeń 2009


PERSPEKTYWY

W przypadku kredytów złotowych dalszy spadek rat ma ograniczony charakter - wzrost kursów walutowych ogranicza możliwości Rady Polityki Pieniężnej w dalszym obniżaniu stóp procentowych. Proceder ten będzie kontynuowany pod warunkiem opanowania sytuacji na rynku walutowym. W dłuższej perspektywie (6-12 miesięcy) Open Finance spodziewa się dalszego spadku oprocentowania kredytów złotowych, a tym samym także spadku rat. Można się spodziewać, że w II półroczu raty kredytów złotowych (30-letnich) mogą być o kolejnych 10 proc. niższe niż obecnie (dotyczy zarówno kredytów nowych, jak i zaciągniętych przed jesienią 2008 r.).

Wg Open Finance w przypadku kredytów we frankach perspektywy nie są tak jednoznaczne. W krótkim terminie ryzyko walutowe pozostaje wysokie pomimo działań podjętych przez rząd i NBP w celu stabilizacji notowań. Wpływ czynników międzynarodowych może być zbyt silny, by uspokoić notowania złotego. Może im natomiast sprzyjać konsekwentne dążenie do wprowadzenia Polski do strefy euro, co powinno wspierać złotego w dłuższym okresie.

WIEŚCI Z RYNKU WARSZAWSKIEGO

fot. mat. prasowe

Porównanie cen ofertowych mieszkań w Warszawie

Porównanie cen ofertowych mieszkań w Warszawie

Ceny ofertowe mieszkań w stolicy spadają - nikogo to nie zaskakuje. Trend ten dotyczy rynku mieszkaniowego w całym kraju. Jednak daleko odbiegające od rzeczywistości byłoby stwierdzenie, że w Warszawie mamy do czynienia z lawinowymi przecenami mieszkań. Średnie stawki za jakie właściciele oferują mieszkania używane zmalały w ciągu ostatniego roku zaledwie o 4% (zarówno wg średniej arytmetycznej jak i mediany). Zdaniem Marcina Drogomireckiego z serwisu Oferty.net obniżka o dalszych kilka czy kilkanaście procent jest już uzależniona wyłącznie od bezpośrednich ustaleń między stronami transakcji. Chęć czy wprost potrzeba szybkiej sprzedaży po stronie zbywcy i skuteczne prowadzenie negocjacji przez klienta mogą zaowocować realnym obniżeniem ceny nawet o 20% w stosunku do ceny ofertowej. W wymiarze gotówkowym obniżka może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tak duże kwoty stanowią już wymierną korzyść dla kupujących. Jednak aby rzeczywiście je zaoszczędzić nie należy zdawać się na medialne doniesienia o spadkach cen. Trzeba szukać ofert, trzeba je oglądać i zawsze trzeba rozmawiać o cenie.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: