eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy33% firm ograniczy podwyżki płac

33% firm ograniczy podwyżki płac

2009-02-27 14:13

33% firm ograniczy podwyżki płac

Obszary, na których firmy mają zamiar oszczędzać, 2008 i 2009 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

19% polskich firm zamierza zwolnić pracowników w tym roku pod wpływem kryzysu. Co trzecia firma ograniczy podwyżki. Obniżeniu ulegną wynagrodzenia zmienne, natomiast pensje zasadnicze nieznacznie wzrosną - to główne wnioski z raportu Trendy HRM w Polsce 2009 przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Badanie zostało przeprowadzone na blisko 250 największych polskich firmach.

Przeczytaj także: Firmy redukują procesy rekrutacyjne

Sytuacja na polskim rynku pracy w roku 2008 była bardzo korzystna dla zatrudnionych bo firmy cierpiały na deficyt dobrze wykwalifikowanych pracowników. Ponad połowa badanych przez Deloitte firm (54%) oceniła, że w 2008 roku miała problem z przyciągnięciem kluczowych grup pracowników. 40% badanych organizacji deklarowało problemy z utrzymaniem kluczowych pracowników a połowa firm musiała podnieść wynagrodzenia wybranym grupom pracowników znacznie ponad poziom inflacji. Pod wpływem kryzysu zaczął zmieniać się rynek pracy: widmo nadciągającego kryzysu finansowego oraz obawa przed zwolnieniami zmniejszyła pewność pracowników wobec pracodawców.

fot. mat. prasowe

Obszary, na których firmy mają zamiar oszczędzać, 2008 i 2009

Obszary, na których firmy mają zamiar oszczędzać, 2008 i 2009

„W 2009 roku znaczna liczba firm będzie szukała oszczędności w odpowiedzi na kryzys finansowy. Najpowszechniejszą praktyką będzie ograniczenie podwyżek, zrobi tak 33% firm. Obniżenie nakładów na rozwój pracowników deklaruje 27% przedsiębiorstw a 19% zredukuje zatrudnienie. 17% respondentów obniży nakłady na działania rekrutacyjne a 19% zredukuje wydatki na świadczenia dodatkowe”- mówi Artur Kaźmierczak, dyrektor w zespole zarządzania kapitałem ludzkim Deloitte.

Do tej pory firmy jednostronnie wdrażały działania z obszaru polityki personalnej posługując się najczęściej narzędziami motywacji opartej na wynagrodzeniach. Do narzędzi najpowszechniej wdrożonych można zaliczyć opracowanie opisów stanowisk (76%), ocenę realizacji zadań wpływająca na wysokość wynagrodzenia (69%), opracowanie formalnej polityki płacowej (53%) oraz w połowie firm - aktualizacje dotychczasowych opisów stanowisk. Jak zauważa Deloitte tylko kilka inicjatyw jest obecnych w ponad połowie firm, trudno zatem mówić o standardach zarządzania zasobami ludzkimi w Polsce, a stan rozwoju funkcji kadrowej należy, w związku z tym, określić jako niski.

W tej chwili w polskich przedsiębiorstwach wdraża się przede wszystkich narzędzia z obszaru wsparcia rekrutacji, motywowania pracowników za pomocą wynagrodzeń. Z badania wynika, że 38% firm przyznało, że jest w trakcie wdrożenia programu budowy pożądanego wizerunku pracodawcy, 36% wdraża strategię funkcji HR, a 31% strategię kadrową organizacji oraz optymalizację procesów kadrowych.

 

1 2

następna

Rośnie rynek dań gotowych

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: