Cyfryzacja w Polsce w opinii Polaków
2009-03-03 14:05
Polacy uważają, że są źle przygotowani do cyfryzacji. Jednocześnie cyfryzacja jest priorytetem cywilizacyjnym w kontekście Euro 2012. Dla 47 proc. Polaków możliwość oglądania w cyfrowej jakości Euro 2012 jest równie ważna, co budowa dróg i stadionów - wynika z badań TNS OBOP przeprowadzonych dla Instytutu Globalizacji pt. "Polacy a cyfryzacja".
Przeczytaj także: Nadawanie cyfrowe wg Polaków
Z badań wynika, że 41 proc. pytanych nie zgadza się ze stwierdzeniem "Polacy są dobrze przygotowani do cyfryzacji odbioru telewizji i radia.", natomiast zgadza się z nim odpowiednio 20 proc. respondentów. Równie duża jest liczba niezdecydowanych – 38 proc., co może świadczyć o pewnym zagubieniu ankietowanych, którzy tak naprawdę nie wiedzieli,co powiedzieć, ponieważ świadomość problemu była wśród nich zbyt niska.Warto zauważyć, że grupą, która uważa, że Polacy są dobrze przygotowani do cyfryzacji, są prywatni przedsiębiorcy. Aż 36 proc. biznesmenów jest optymistami, zapewne patrząc przez własną perspektywę. Natomiast najbardziej zagubione i niezdecydowane są osoby w podeszłym wieku, osoby samotne, osoby z wykształceniem podstawowym, o niskich dochodach.
Instytut Globalizacji zadał również pytanie o to kto jest odpowiedzialny za cyfryzację telewizji i radia w Polsce. Owo pytanie mogło wprawić w zakłopotanie nie tylko szarego obywatela. Najprawdopodobniej pytanie, kto jest w Polsce odpowiedzialny za cyfryzację (Ministerstwo Infrastruktury, TVP, KRRiT, czy UKE) w Polsce, może nastręczać problemów i ekspertom, i politykom. Jednak wszystkie wymienione instytucje mają jednego zwierzchnika, a jest nim rząd RP, na którego barkach spoczywa ciężar odpowiedzialności za proces przymusowej zmiany nadawania telewizji z analogowego na cyfrowy.
Dlatego nie powinno być zaskoczeniem, że Polacy uważają, iż to właśnie rząd RP odpowiada za cyfryzację telewizji i radia. Tak uważa 43 proc. pytanych, a zaledwie 16 proc. jest przeciwnego zdania. Niezdecydowanych pozostaje 40 proc. Najbardziej „skołowani” wydają się być emeryci, renciści, gospodynie domowe, ale także przedsiębiorcy, menedżerowie i specjaliści.
Zapytano również Polaków, czy sądzą, że cyfryzacja jest niemniej ważna od inwestycji w drogi i stadiony w związku z EURO 2012. Z badania wynika, że tak. 47 proc. Polaków zgadza się z tym stwierdzeniem, a zaledwie 18 proc. jest przeciw. Oznacza to, że dla Polaków równie ważne, a może nawet ważniejsze, jest to, aby móc oglądać Euro 2012 w dobrej, cyfrowej jakości, w publicznej telewizji, niż zbudowanie kilku stadionów w największych miastach Polski.
W związku z decyzją telewizji publicznej o budowie narodowej platformy cyfrowej, Instytut Globalizacji zapytał Polaków, jak oceniają ten pomysł. Okazuje się, że aż 59 proc. Polaków, chce, aby narodowa platforma cyfrowa powstała jak najszybciej. Tylko 2 proc. Polaków zdecydowanie sprzeciwia się temu pomysłowi.
Wyniki badania pokazują nie tylko fakt, że publiczna platforma cyfrowa jest oczekiwana przez Polaków, ale też z drugiej strony, że Polacy nie wyobrażają sobie tego, aby mogła ona nie powstać. Płatnicy abonamentu uważają, że taki projekt powinien zostać uruchomiony „jak najszybciej”. Ukazuje to ewentualny duży popyt na produkt TVP. Najwięcej zwolenników platforma cyfrowa TVP posiada wśród młodzieży, kadry kierowniczej, osób dobrze zarabiających i mieszkańców dużych miast.
Przeczytaj także:
Jakość obrazu HD ceniona wśród Polaków
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
cyfryzacja, telewizja cyfrowa, rynek telewizyjny, telewizja HD, cyfryzacja w Polsce, Polacy