Pozycjonowanie stron WWW banków 2008
2009-03-04 00:23
Porównanie rankingów SEM z ostatnich kwartałów 2007 i 2008 © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Wyniki wyszukiwania Google wg internautów
fot. mat. prasowe
Porównanie rankingów SEM z ostatnich kwartałów 2007 i 2008
fot. mat. prasowe
Pozycja i szczegóły punktacji odnoszącej się do ostatniego kwartału 2008
BZ WBK, który zajmuje miejsce drugie, wyraźnie wyprzedził konkurentów, zdobywając tym razem 50 punktów. To tylko o 2 punkty mniej niż zwycięzca rankingu - PKO BP i aż o 9 punktów więcej, niż w rankingu z poprzedniego roku. Skok BZ WBK to efekt kampanii linków sponsorowanych – w tej kategorii bank uzyskał 14 punktów, zajmując drugie miejsce pod względem widoczności i zasięgu kampanii PPC (dla porównania - w 2007 roku w badanym okresie, BZ WBK za tę kategorię w ogóle nie otrzymał punktów - nie prowadził wówczas działań reklamowych w wyszukiwarkach).
Największy skok odnotował mBank – z siódmej pozycji w 2007, na trzecią w 2008. Wzrost ten zawdzięcza zarówno rozpoczęciu działań PPC (rok wcześniej ich nie prowadził) jak i zwiększeniu ilości linków prowadzących do serwisu oraz jego optymalizacji (działania SEO).
Największy spadek zaliczył MultiBank, który uplasował się dopiero na dziesiątym miejscu W stosunku do poprzedniego rankingu, poszedł w dół aż o pięć pozycji. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest mniejsza obecność MultiBanku w TOP 10 naturalnych wyników wyszukiwania, generowanych przez ogólne zapytania związane z branżą bankową i usługami finansowymi: kredyt, banki, fundusze inwestycyjne, pożyczki, kredyt hipoteczny, lokaty, bankomaty, kredyt mieszkaniowy, karty kredytowe, kredyt gotówkowy (te same zapytania stanowiły podstawę również poprzedniego badania – z 2007 roku).
SEO - ranking banków
Spadek pozycji w naturalnych wynikach wyszukiwania dotknął prawie wszystkie banki (z wyjątkiem Millennium). Jest to prawdopodobnie związane z coraz bardziej agresywnym pozycjonowaniem serwisów pośredniczących w sprzedaży kredytów, które to serwisy korzystają z programów partnerskich (zarówno programów samych banków, jak i programów serwisów bankier.pl i Money.pl). Programy partnerskie nie podają bezpośredniego linku do witryny banku - do przekierowań wykorzystują JavaScript, który jest dla Google nieczytelny. Trudno zresztą liczyć na to, aby serwisy partnerów zaczęły linkować do stron banków w sposób naturalny. Istniałoby wówczas „ryzyko”, że użytkownik przejdzie na stronę banku przez bezpośredni link, a nie przez formularz zamówienia – pośrednik finansowy pozbawiłyby się w ten sposób potencjalnych zysków.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl