Lotos i Orlen zwiększą wydobycie ropy
2009-03-05 13:51
Przeczytaj także: Rynek paliwowy: rosną zapasy
Rozpoczęcie wydobycia planowane jest na drugą połowę 2009 r. Lotos spodziewa się, że już w 2010 roku będzie w stanie wydobywać z norweskiego złoża ok. 400 tys. ton ropy rocznie. Jeśli dodamy do tego wydobycie Petrobaltiku, można się spodziewać, że w 2010 roku spółka wydobędzie co najmniej 700 tys. ton surowca. Wprawdzie w 2007 roku wydobycie Petrobaltiku było rekordowo niskie i wyniosło jedynie 190 tys. ton ropy, ale nieofi cjalnie dowiedzieliśmy się (oficjalne dane będą dopiero pod koniec lutego), że produkcja w roku 2008 była sporo większa. Poziom 200 tys. ton wydobycia Petrobaltic osiągnął już po trzech kwartałach minionego roku.
Spółka Lotos Norge kupiła też od firmy Noreco 20 proc. udziałów w koncesji poszukiwawczej PL455 na Morzu Północnym, w zamian za pokrycie 40 proc. spodziewanych kosztów (ok. 15,9 mln zł) ponoszonych przez firmę Noreco w związku z prowadzeniem badań sejsmicznych w ramach licencji.
W październiku i listopadzie ubiegłego roku Lotos złożył w sumie dziesięć ofert na nowe koncesje poszukiwawcze na Morzu Norweskim, Morzu Północnym i Morzu Barentsa, które norweskie Ministerstwo Ropy i Energii przyznaje w ramach dwóch rund w roku.
- Naszym celem jest akceptacja po dwóch koncesji z każdej rundy koncesyjnej - mówił jesienią ub.r. Paweł Olechnowicz.
Tymczasem już w ramach pierwszej rundy, rozstrzygniętej w grudniu ub.r., spółka Lotos Norge uzyskała udziały w czterech koncesjach (na pięć złożonych ofert). W dwóch koncesjach polska firma uzyskała po 25 proc. udziałów, a w pozostałych dwóch kolejno 10 proc.i 20 proc. W przypadku koncesji, w których Lotos uzyskał jedną czwartą udziałów, spółka została jednocześnie operatorem, czyli firmą zarządzającą procesem zagospodarowania złoża. Szacunkowe koszty poszukiwań na przyznanych koncesjach wynoszą w 2009 r. ok. 9,23 mln zł.
- Po raz pierwszy będziemy operatorem, i to od razu dwóch koncesji - skomentował Henrik Carlsen, prezes Lotos Norge.
- To wymaga od nas podwójnego wysiłku i pracy. Jednak jesteśmy spokojni. Mamy odpowiednie kompetencje i doświadczonych partnerów.
Prace związane z koncesjami, których Lotos został operatorem, rozpoczną się od wykonania badań sejsmicznych oraz analiz już istniejących wyników. Jeśli okażą się one korzystne, spółka planuje wykonać pierwsze odwierty w 2011 r.
W ciągu najbliższych miesięcy powinna się także rozstrzygnąć kwestia kolejnych koncesji poszukiwawczych. Tutaj również Lotos złożył pięć ofert, z czego jedna przygotowana została wspólnie z PGNiG Norway, spółką zależną Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG).
- Nie ma wyznaczonej daty rozstrzygnięcia tego postępowania, w przypadku pierwszej rundy prekwalifi kacyjnej spodziewaliśmy się decyzji na przełomie stycznia i lutego, a uzyskaliśmy ją już w grudniu ub.r. - mówi Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupy Lotos.
Rozstrzygnięcia drugiej rundy spółka spodziewała się w okolicach marca-kwietnia tego roku, ale nie jest wykluczone, że również w tym przypadku decyzje zapadną szybciej.
Przeczytaj także:
Sankcje nakładane na Rosję a ceny ropy i gazu
![Sankcje nakładane na Rosję a ceny ropy i gazu [© pixabay.com] Sankcje nakładane na Rosję a ceny ropy i gazu](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rosja-sankcje/Sankcje-nakladane-na-Rosje-a-ceny-ropy-i-gazu-248032-150x100crop.jpg)
oprac. : Nowy Przemysł