MSP: poszukiwanie pracowników trwa
2009-03-08 13:01
Mimo coraz wyraźniej zauważalnych objawów spowolnienia gospodarczego, mniejsze firmy nadal poszukują pracowników. Ich właściciele z o wiele większym optymizmem patrzą na perspektywy gospodarcze własnych firm, niż całej gospodarki - podał portal infoPraca.pl.
Przeczytaj także: Lewiatan: sektor małych i średnich przedsiębiorstw 2008
Jak wynika ze styczniowego monitoringu, przeprowadzonego przez Agencję Badań Rynku „Opinia” na zlecenie Centrum Informacji Gospodarczej, według 50 proc. ankietowanych właścicieli małych i średnich firm ich sytuacja gospodarcza w obecnym kwartale pozostanie bez zmian, dla 14 proc. polepszy się, a dla 26 proc. pogorszy. W ciągu trzech najbliższych miesięcy 33 proc. małych firm chce zainwestować w szkolenia pracowników, a 20 proc. z nich chce zwiększyć zatrudnienie.„Po dwóch pierwszych miesiącach 2009 roku odnotowujemy dużą aktywność małych firm w poszukiwaniu pracowników, porównywalną do tej, którą obserwowaliśmy w 2008 roku” – stwierdziła Beata Szilf-Nitka, Dyrektor Generalny portalu infoPraca.pl.
Małe firmy są obecnie także atrakcyjnymi pracodawcami. Jak wynika ze wspomnianego już monitoringu małych i średnich przedsiębiorstw, 33% z nich wśród metod ograniczenia skutków kryzysu finansowego dopiero na trzecim miejscu umieszcza zmniejszenia zatrudnienia. W pierwszym rzędzie chcą ograniczać wydatki związane z reklamą, marketingiem czy bonusami dla pracowników.
„Małe firmy nie zaciągają z reguły kredytów, inwestują to co same zarobią, a ponadto w Polsce zawsze działały i działają w "kryzysie". Albo finansowym, albo spowodowanym niedopasowaniem przepisów gospodarczych do rzeczywistości. Ich właściciele pamiętają często jeszcze czas transformacji ustrojowej i dzięki temu firmy te są bardziej odporne na zjawiska, które dziś dotykają duże i średnie firmy” – uważa Robert Długoszewski, szef łódzkiej firmy komputerowej ALT.
infoPraca.pl podaje, że nie brakuje też chętnych do pracy w małych i średnich firmach. W cenie jest ich większa stabilność finansowa oraz nie powiązanie z dużymi międzynarodowymi korporacjami i ich kłopotami kredytowymi. O atrakcyjności pracy w małej firmie decyduje także często sam sposób ich funkcjonowania – mniej sformalizowany proces podejmowania decyzji, szybsze reagowanie i dostosowywanie się do wymagań rynku oraz możliwość wykazania się przy różnorodnych zadaniach.
Według danych GUS, w Polsce jest ponad 2,5 miliona mikroprzedsiębiorstw zatrudniających do dziewięciu osób i stanowią one aż 95,5 proc. wszystkich firm. W sektorze małych firm prywatnych (do 49 osób) pracuje z właścicielami w sumie ok. 4,5 mln osób.
Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej małe firmy to przedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 50 pracowników, których roczny przychód nie jest większy niż równowartość 7 milionów EURO.
Informacje o badaniu
Badanie przeprowadzono w dniach 14-26 stycznia 2009 roku przez Agencje Badan Rynku OPINIA na zlecenie Centrum Informacji Gospodarczej.
Przeczytaj także:
Inflacja największym wyzwaniem dla MŚP
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl