eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzętSmartphony: zadbaj o bezpieczeństwo

Smartphony: zadbaj o bezpieczeństwo

2009-03-14 12:49

Kaspersky Lab, producent rozwiązań do ochrony danych, opublikował nowy artykuł pt.: "Podróżuj bezpiecznie ze swoim smartfonem" autorstwa Piotra Kupczyka. Tekst jest kierowany do właścicieli i pracowników firm korzystających w codziennej pracy ze smartfonów, a także do wszystkich osób zainteresowanych bezpieczeństwem mobilnym.

Przeczytaj także: Wirusy na komórki: iPhone na celowniku?

Bycie osiągalnym przez cały czas, możliwość odpowiedzenia na e-maile lub sprawdzenia cennika podczas podróży – wymagania te odnoszą się nie tylko do dużych firm, ale również wielu małych i bardzo małych przedsiębiorstw. Natychmiastową łączność umożliwiają wprowadzane od pewnego czasu niedrogie pakiety danych wliczone w ceny abonamentów. Na obszarach obsługiwanych przez UMTS osiągane są rzeczywiste prędkości DSL, a do e-maili i okazjonalnych transferów danych wystarczy nawet GPRS czy EDGE. Smartfony to najpopularniejsze mobilne urządzenia. Wielu producentów oferuje bogaty wachlarz telefonów komórkowych wyposażonych w dodatkowe funkcje. Mimo bogatego zestawu funkcji większość modeli nie kosztuje więcej niż tradycyjne telefony komórkowe kilka miesięcy temu.

Smartfon bardziej przypomina mały komputer niż telefon. Na przykład system operacyjny Windows Mobile jest bardzo podobny do swojego odpowiednika dla komputera PC. Ponadto, smartfony oferują podobną wydajność co komputery. Poczta elektroniczna, książka adresowa, lista zadań czy pakiet biurowy – wszystko to znaleźć teraz w urządzeniu mieszczącym się w dłoni. Klienci doceniają to bogactwo możliwości komunikacyjnych. Kaspersky Lab podaje, iż przewiduje się, że w 2010 roku liczba smartfonów będzie dwukrotnie większa niż liczba notebooków. W tym samym badaniu Gartner ustalił, że już dzisiaj liczba smartfonów jest równa liczbie notebooków dostępnych na rynku.

Bezpieczeństwo nadal ma niski priorytet

Podczas gdy praktycznie każdy firmowy pecet, nawet w najmniejszym biurze, jest wyposażony przynajmniej w oprogramowanie bezpieczeństwa, sytuacja jest o wiele gorsza w przypadku smartfonów. Obecnie prawie nikt nie instaluje ochrony na smartfonie. Nie ma wątpliwości, że istnieje poważne zagrożenie na tym obszarze. W zeszłym roku 94 proc. menedżerów IT oceniło zagrożenia bezpieczeństwa przedostające się za pośrednictwem smartfonów wyżej niż te przedostające się za pośrednictwem urządzeń przenośnych (88 proc.) lub laptopów (79 proc.). Dane te pochodzą z badania przeprowadzonego przez firmę Credant, dostawcę technologii szyfrowania. Badanie to ujawniło niepokojący fakt: ponad połowa menedżerów przyznała, że nie „zaprząta sobie głowy” hasłem podczas korzystania z telefonów komórkowych lub smartfonów. Jest to tym bardziej niepokojące, że te „łatwe do nabycia” mobilne urządzenia stają się celem ataków coraz większej liczby cyberprzestępców. Niezabezpieczony smartfon nie musi nawet zostać skradziony. Istnieją narzędzia, które umożliwiają ściągnięcie zawartości smartfonów poprzez Bluetootha, nawet z pewnej odległości.

Brak skutecznych zabezpieczeń oznacza szeroko otwarte „drzwi” dla cyberprzestępcy. Istotne znaczenie ma fakt, że w przeciwieństwie do prywatnych telefonów komórkowych, urządzenia firmowe zawierają krytyczne dane biznesowe, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce, ponieważ mogłoby to spowodować poważne szkody. Z badania przeprowadzonego przez Business Performance Management Forum w 2006 roku wynika, że już wtedy co najmniej 25 proc. wszystkich urządzeń PDA, telefonów komórkowych i smartfonów zawierało poufne informacje. Dwa lata później badanie przeprowadzone przez Toshiba Mobile Communications wykazało, że liczba ta wzrosła do prawie 90 proc.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: