eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyGrunty inwestycyjne w Polsce 2008

Grunty inwestycyjne w Polsce 2008

2009-03-23 01:55

Grunty inwestycyjne w Polsce 2008

Udział terenów miast objętych planem zagospodarowania © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Rok 2008 był zaskoczeniem dla większości inwestorów działających na polskim rynku nieruchomości i zwrotem o 180 stopni w porównaniu do 2007 roku. Choć w porównaniu do rynków w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy Stanów Zjednoczonych zmiany nie były tak gwałtowne, coraz więcej deweloperów i grup inwestycyjnych decydowało się odłożyć plany inwestycyjne; zwłaszcza ci, którzy chcieli odzyskać płynność finansową lub szukali źródeł finansowania, stanowiącego główny problem końca 2008 roku - wynika z raportu Colliers International.

Przeczytaj także: Grunty inwestycyjne w Polsce I-VI 2011

Inwestorzy zalali rynek ofertami aktywów kupionych w poprzednich latach lub nawet kilka miesięcy wcześniej. W szczególności były to działki z obowiązującym planem zagospodarowania lub pozwoleniem na budowę. Skumulowana na skutek opieszałości urzędów ilość gruntów oczekujących od połowy 2007 na wydanie decyzji o warunkach zabudowy bądź pozwoleń na budowę trafiła wreszcie pod koniec 2008 roku na rynek. W rezultacie przyniosło to spadek cen gruntów.

Z raporty wynika, że podczas gdy w pierwszej połowie 2008 roku aktywność inwestycyjna przeniosła się z obszaru inwestycji mieszkaniowych na biurowe i handlowe, w chwili obecnej inwestycja w żadnym z tych sektorów nie jest na tyle pewna, by przekonać deweloperów i banki do jej rozpoczęcia. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę trudności i koszty związane ze zdobyciem finansowania.

Zbyt optymistyczne założenia, a po części także zachłanność, nakłoniły właścicieli gruntów inwestycyjnych do wstrzymania się z zyskowną sprzedażą na początku 2008 i sprawiły, że właściciele zostali z aktywami, których nikt nie chce kupić.

fot. mat. prasowe

Udział terenów miast objętych planem zagospodarowania

Udział terenów miast objętych planem zagospodarowania

Colliers International przewiduje dalszy spadek cen gruntów w 2009 roku, wynikający ze wzrostu podaży działek pod inwestycje mieszkaniowe, magazynowe, komercyjne, handlowe oraz zmniejszenia popytu. Dodatkowe obawy wynikają z faktu, że pojawią się kolejne możliwości inwestycyjne w obrębie miast, wynikające ze zmiany ustawy rolnej, która pozwoli na odrolnienie wszystkich gruntów rolnych znajdujących się w granicach miast.

Na szczęście lokalne władze nie spełniły oczekiwań dotyczących planów zagospodarowania i liczba terenów objętych planami pozostaje na takim samym poziomie jak na początku 2008 roku.

Tereny pod inwestycje

W wyniku kryzysu finansowego, rosnących rat kredytów hipotecznych, niedostępności pożyczek nominowanych w walucie obcej (szczególnie w CHF) jak również konieczności wniesienia wkładu własnego – popyt na mieszkania zmalał, czego wynikiem był niższy popyt na tereny pod wielopiętrową zabudowę mieszkalną. Co więcej, większość deweloperów nadal posiada niesprzedane mieszkania, a wiele mieszkań na rynku wtórnym pochodzi od funduszy inwestycyjnych wyprzedających swoje aktywa, które powiększają tym samym podaż. Potencjalnie 30% istniejącego zasobu jest na sprzedaż.

Na przełomie 2007 i 2008 roku deweloperzy dostrzegli te zmiany na rynku i zmienili swoje strategie, koncentrując się na projektach mieszkaniowych średniej klasy i obniżając ceny. Pomimo skali korzyści uzyskiwanych z dużych projektów, deweloperzy szukają obecnie mniejszych działek, na których można w krótszym czasie zbudować projekty wyższej jakości. Większe projekty są wykluczane z planów strategicznych na najbliższą przyszłość.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: