Ewolucja złośliwego oprogramowania 2008
2009-03-24 01:03
Przeczytaj także: Ewolucja złośliwego oprogramowania I-VI 2008
Rozprzestrzenianie szkodliwych programów atakujących gry
Eksperci podają, że w 2008 roku do rozprzestrzeniania szkodliwych programów atakujących gry powszechnie wykorzystywane były poniższe metody:
- Wykorzystywanie niezidentyfikowanych luk w zabezpieczeniach zasobów sieciowych w celu zainfekowania dużej liczby stron;
- Wykorzystywanie nieznanych luk w zabezpieczeniach oprogramowania klienckiego;
- Tworzenie uaktualnień dla szkodliwych programów w częstszych odstępach niż publikowanie uaktualnień dla oprogramowania antywirusowego;
- Masowe wysyłki zawierające odsyłacze do zainfekowanych stron.
Jednym z ważniejszych incydentów, jakie miały miejsce w 2008 roku, było wykorzystanie przez cyberprzestępców błędu w przetwarzaniu plików XML w przeglądarce Internet Explorer w celu rozprzestrzeniania trojana Trojan-GameThief.Win32.Magania. Luka MS08-78 była tak szeroko rozpowszechniona, że według Microsoftu zainfekowanych zostało 0,2% wszystkich użytkowników Internetu.
fot. mat. prasowe
Lokalizacja serwerów, na których umieszczono exploity w celu rozprzestrzeniania trojanów atakujących
Lokalizacja serwerów, na których umieszczono exploity w celu rozprzestrzeniania trojanów atakujących gry
W 2008 roku najważniejszymi wydarzeniami związanymi ze szkodliwym oprogramowaniem atakującym gry były:
- Kwiecień 2008. Nieznani cyberprzestępcy włamali się na ponad 1 500 000 stron internetowych w celu zainfekowania odwiedzających je użytkowników trojanem Trojan-GameThief.Win32.OnLineGames.
- Lipiec 2008. Przeprowadzono masową wysyłkę zawierającą odsyłacze do wirusa polimorficznego Virus.Win32.Alman.b. Wirus ten zawiera moduł kradnący hasła do gier online. Wirus Alman.b został wykryty w kwietniu 2007 roku.
- Sierpień 2008. Na pokładzie międzynarodowej stacji kosmicznej wykryto trojana Trojan-GameThief.Win32.Magania.
- Grudzień 2008. Luka MS08-78 w zabezpieczeniach przeglądarki Internet Explorer została wykorzystana do rozprzestrzeniania szkodliwych programów z rodziny Trojan-GameThief.Win32.Magania.
Szkodliwe programy wysyłały skradzione hasła cyberprzestępcom za pośrednictwem poczty elektronicznej do wyznaczonych serwerów, które następnie przesyłały informacje cyberprzestępcom. Adresy IP serwerów zmieniają się regularnie, w niektórych przypadkach kilka razy dziennie. Metoda ta gwarantuje cyberprzestępcom anonimowość, a częsta zmiana nazw domen zapobiega umieszczeniu serwerów przekierowujących na czarnej liście. Serwery dostarczające exploity, szkodliwe programy oraz e-maile zawierające skradzione hasła zlokalizowane są głównie w Azji i na Dalekim Wschodzie.
![Ewolucja złośliwego oprogramowania 2007 Ewolucja złośliwego oprogramowania 2007](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zlosliwe-programy/Ewolucja-zlosliwego-oprogramowania-2007-19570-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl