eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłEnergetyka jądrowa popularniejsza w UE

Energetyka jądrowa popularniejsza w UE

2009-03-24 14:02

Konieczność zamknięcia dużej liczby istniejących obecnie elektrowni oraz potrzeba wybudowania nowych mocy wytwórczych w Unii Europejskiej do roku 2020, to jedne z głównych czynników, które stymulują zainteresowanie energetyką jądrową. Ponadto, zgodnie z Europejskim Systemem Handlu Emisjami (Emissions Trading Scheme - ETS) przepisy w zakresie emisji gazów cieplarnianych zostaną zaostrzone w roku 2013. Zatem możliwość korzystania z energii jądrowej jawi się jako bardzo kusząca opcja w Europie - podała firma Frost & Sullivan.

Przeczytaj także: Energetyka jądrowa bardziej opłacalna

Co więcej, kwestia energii atomowej powraca na pierwszy plan w założeniach energetycznych wielu krajów, które do tej pory dość nieprzychylnym okiem patrzyły na energetykę jądrową jako źródło pozyskiwania energii elektrycznej.

„Sektor energetyki jądrowej w Europie z pewnością przeżywa obecnie swoisty renesans, a wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych kilku lat zanotujemy lawinowy wręcz wzrost zamówień na budowę siłowni atomowych, pomimo panującego kryzysu gospodarczego” - stwierdza Maciej Jeziorski, analityk sektora energetycznego globalnej firmy doradczej Frost & Sullivan. „W rezultacie wiele z projektów, które są obecnie w fazie planowania, rozpatrywania lub zatwierdzania, powinno doczekać dalszego rozwoju i zakończyć realizacją. Firmy z sektora energetycznego muszą pokonać wiele trudności, choćby takie jak bardzo wysokie koszty wstępne, uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń i koncesji oraz bardzo długi czas realizacji zamówień na najważniejsze komponenty. Trzeba jednak przyznać, że w ogólnej ocenie długofalowe perspektywy rozwoju branży atomowej są dość obiecujące.”

Budowa elektrowni atomowych wiąże się z ogromnymi kosztami wstępnymi i nakładami inwestycyjnymi. Co jednak istotne, sama idea budowy takich instalacji nie ucierpiała w wyniku rosnącego kryzysu gospodarczego – przede wszystkim z powodu, że jest to inwestycja długoterminowa (średni czas budowy elektrowni atomowej na terenie Europy wynosi 8 -10 lat) i, co istotne, ma ona znaczące poparcie wielu partii aktualnie rządzących. Poza tym, ostatnie spory gazowe między Rosją a Ukrainą jeszcze dobitniej dowiodły, jak ważne jest zapewnienie stabilnych i nieprzerwanych dostaw energii z elektrowni atomowych, zwłaszcza w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Zdaniem ekspertów do korzyści związanych z wykorzystaniem energii atomowej zaliczyć należy drastyczne obniżenie poziomu emisji CO2 do atmosfery oraz zwiększenie niezależności i bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jednakże potencjalny brak jasnego i klarownego zaplecza politycznego może zawsze wydłużyć czas oczekiwania na elektrownie jądrową. Co więcej, brak wiedzy dotyczącej składowania i przechowywania odpadów radioaktywnych wciąż stanowi główną przeszkodę w realizacji programu budowy siłowni atomowych.

Frost & Sullivan zauważa, iż liczba reaktorów atomowych w krajach UE systematycznie zmniejsza się od 1989 roku, kiedy to zanotowano najwyższą ich liczbę – 177 reaktorów działających. W roku 2008 było 145 czynnych reaktorów atomowych, a energia z elektrowni atomowych stanowiła około 30% całkowitej ilości energii dostarczanej na potrzeby energetyczne krajów Europy. Jednakże ze względu na wzrastające wsparcie polityczne dla tej kwestii oraz liczbę projektów planowanych i przewidywanych, wszystko wskazuje na to, że liczba elektrowni atomowych znacznie wzrośnie, ponieważ energia nuklearna przeżywa obecnie swoiste odrodzenie.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: