Energia odnawialna: wzrost rynku w 2009
2009-03-26 13:36
Firma Frost & Sullivan uważa, że po trudnej końcówce roku 2008, obecny rok wydaje się być obiecujący dla sektora energii odnawialnej. Wprawdzie firmy wciąż muszą się borykać - teraz i w przyszłości - z różnymi wyzwaniami, lecz prognozy wskazują na ponowny wzrost na tym rynku.
Przeczytaj także: CEE: energia odnawialna zyskuje na znaczeniu
W nowej sytuacji ekonomicznej branża energii odnawialnej będzie musiała przystosować się do warunków panujących w gospodarce ogólnoświatowej, czyli m.in. do niewystarczających zasobów finansowych, wysokiego oprocentowania oraz nieufności ze strony inwestorów. Przedsiębiorstwa będą musiały również walczyć z wciąż malejącymi zyskami, ostrzejszą konkurencją, a nawet z przypadkami wojny cenowej w niektórych sektorach zielonej energii. Można jednakże zauważyć pewne czynniki wpływające pozytywnie na rynek w roku 2009, takie jak niższe ceny surowców oraz sprzętu. Podobnie, wyceny i kosztorysy projektów powróciły do rozsądnego poziomu, co sprawia, że 2009 rok, wg ekspertów, to dobry czas na inwestycje lub/oraz zakupy.Alina Bakhareva, manager ds. badań nad zieloną energią globalnej firmy doradczej Frost & Sullivan, stwierdza: „Rok 2008 zaczął się wyjątkowo dobrze dla całego przemysłu energetyki odnawialnej. Łączne nakłady i inwestycje w energetykę odnawialną w pierwszej połowie 2008 roku były porównywalne z inwestycjami z pierwszej połowy roku 2007, co było swoistym rekordem. Jednakże ogólnoświatowe załamanie w gospodarce negatywnie odbiło się również na zielonym sektorze w drugiej połowie 2008 roku, co widoczne było szczególnie w kurczącym się kapitale i gwałtownie spadających cenach udziałów”.
Pomimo wielu obaw, raczej nie grozi nam powtórka z lat 1970. i 1980., kiedy to inwestycje w sektor energii odnawialnej załamały się po spadku cen ropy naftowej. „Istnieją trzy główne powody takiego stanu rzeczy” – wyjaśnia dalej Bakhareva – „Po pierwsze, bardzo mało prawdopodobny jest długoterminowy spadek ceny ropy naftowej do poziomu z lat 1990. Wprost przeciwnie, cena ropy może skoczyć w górę z powodu ciągle wzrastających kosztów wydobycia i produkcji, spowodowanych w głównej mierze rosnącym zapotrzebowaniem na ropę wśród krajów rozwijających się. Po drugie, technologie energetyki odnawialnej są dziś znacznie bardziej zaawansowane niż były 30 lat temu. Dzięki nim możliwe jest dostarczanie energii elektrycznej po prawie takich samych kosztach jak w przypadku źródeł konwencjonalnych. Po trzecie wreszcie, energia odnawialna jest głównym narzędziem w walce na rzecz ograniczenia poziomu emisji dwutlenku węgla i wiele rządów na całym świecie wyraziło jednoznacznie swoje poparcie dla tego sektora w trudnych czasach kryzysu.”
Przeczytaj także:
Energia słoneczna: Europa z potencjałem
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
energia odnawialna, rynek energii, przemysł energetyczny, odnawialne źródła energii, zielona energia, rynek energii odnawialnej