eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłBezpieczeństwo gazowe zwiększa ceny

Bezpieczeństwo gazowe zwiększa ceny

2009-03-27 13:49

Konflikt gazowy pomiędzy Rosją a Ukrainą pokazał, że Unia nie potrafi sama rozwiązać kwestii bezpieczeństwa gazowego Wspólnoty. Skoro tak - to musimy zadbać o siebie sami. Konsekwencje rosyjsko-ukraińskiego konfliktu gazowego odczuło kilkanaście krajów Europy. W Polsce brak gazu z Ukrainy był początkowo praktycznie niedostrzegalny.

Przeczytaj także: Energia z Rosji problemem Europy

Mimo to Igor Wasilewski, prezes Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz- System, zgłosił do Ministerstwa Gospodarki potrzebę wprowadzenia ograniczeń w poborze gazu ziemnego dla odbiorców przemysłowych, zgodnie z planem ograniczeń zatwierdzonym przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Oznaczało to, że należy przygotować się na najgorsze.

Ostatecznie do masowych wyłączeń odbiorców przemysłowych nie doszło, bo 21 stycznia w godzinach rannych zostały wznowione dostawy gazu do Polski przez Ukrainę.

Co takiego się stało, że Polska w tak niewielkim stopniu odczuła konflikt, który w innych państwach wywołał potężne problemy? - Nasza struktura podaży gazu jest dużo bezpieczniejsza niż w sąsiednich krajach.

Dysponujemy własnymi złożami, a dodatkowo gaz do nas może być dostarczany więcej niż jednym gazociągiem - skomentował sytuację wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Polska zużywa rocznie niespełna 14 mld metrów sześciennych gazu. Z tego nieco ponad 4 miliardy metrów sześc. pokrywamy własnym wydobyciem. Kopalnie gazu rozrzucone są po całym kraju, a najwięcej jest ich na terenie województw podkarpackiego i małopolskiego oraz lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego.

Jednak większość zużywanego w kraju gazu pochodzi z importu. Import z kierunku wschodniego wynosi około 9 mld m sześc. rocznie (w 2007 r. było to 8,8 mld sześc., z czego z Rosji 6,5 mld sześc., a z Uzbekistanu ok. 2,3 mld m sześc.). Dostawy te stanowią łącznie około 63 proc.krajowego zużycia gazu.

Import gazu z Rosji nadal będzie stanowił ogromną część dostaw, bo żadne inne państwo na świecie nie ma tak dużych zasobów tego surowca. Geolodzy szacują, że Rosja dysponuje około 35-proc. udziałem we wszystkich zasobach gazu na świecie.

Pod kontrolą ma jeszcze więcej, bo trudno sobie obecnie wyobrazić, że np. gaz z Turkmenistanu nie będzie eksportowany przez gazociągi rosyjskie.

Dostawy gazu ziemnego z Federacji Rosyjskiej do Polski są realizowane na podstawie długoterminowego porozumienia międzyrządowego, zwanego jamalskim. Gwarantuje dostawy gazu do 2022 roku. Z kolei na podstawie kontraktu średnioterminowego z firmą RosUkrEnergo dostarczany jest do Polski gaz z Azji Środkowo- Wschodniej (Uzbekistan, Turkmenistan).

Umowa ta obowiązuje do 1 stycznia 2010 r., z możliwością jej przedłużenia do 1 stycznia 2012 r.
Pozostałe ilości gazu importujemy z Niemiec.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: