Region CEE: prywatna opieka medyczna 2009
2009-03-31 12:47
Przeczytaj także: Ile kosztuje prywatna wizyta lekarska?
Nieefektywność publicznego systemu jako czynnik rozwoju prywatnej opieki zdrowotnej
Systemy opieki zdrowotnej w Europie Środkowo-Wschodniej cechuje niedofinansowanie co doprowadziło m.in. do ubogiej infrastruktury i niskiej motywacji personelu medycznego. Główną spuścizną po poprzednim systemie jest również nadwyżka łóżek szpitalnych, która pochłania znaczną część i tak już skąpych budżetów. Sytuacja ta jest jedną z przyczyn konieczności funkcjonowania drugiego systemu opieki zdrowotnej, w którym pacjenci zmuszeni są na dodatkowe opłacenie usług teoretycznie należących im się w ramach obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.
Główne trendy w systemach zdrowotnych w analizowanym regionie w ciągu ostatnich dwóch dekad wg PMR to:
- przejście z systemu budżetowego finansowania opieki zdrowotnej do systemu opartego na obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym
- stopniowe wprowadzanie pewnych reguł rynkowych i zasad określających relacje między świadczeniodawcami a płatnikami
- niedofinansowanie opieki zdrowotnej, które doprowadziło do poszukiwania alternatywnych źródeł finansowania świadczeń medycznych
- wzrastający udział pracodawców w dostarczaniu produktów i wsparcia zdrowotnego dla pracowników
- coraz większe zapotrzebowanie społeczeństwa na bardziej nowoczesny, ale również dostępny system opieki zdrowotnej
- zbliżanie się oczekiwanej długości życia do poziomu średniej europejskiej, które prowadzi do coraz większego zapotrzebowania na opiekę zdrowotną.
![Prywatna służba zdrowia z długami i na celowniku hakerów [© pressfoto na Freepik] Prywatna służba zdrowia z długami i na celowniku hakerów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/prywatna-sluzba-zdrowia/Prywatna-sluzba-zdrowia-z-dlugami-i-na-celowniku-hakerow-261798-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl