eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetBankowość online a zabezpieczenia

Bankowość online a zabezpieczenia

2009-04-02 09:30

Bankowość online a zabezpieczenia

Klawiatura ekranowa wchodząca w skład systemu Windows © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Kaspersky Lab opublikował nowy artykuł pt.: "Wirtualna kradzież, prawdziwe pieniądze...". Tekst autorstwa Macieja Ziarka, analityka z Kaspersky Lab Polska, tłumaczy metody wykorzystywane przez cyberprzestępców do atakowania użytkowników bankowości elektronicznej. Artykuł zawiera także porady, jak nie dać się oszukać podczas zakupów online.

Przeczytaj także: Bezpieczna bankowość elektroniczna - porady

Bezpieczeństwo po stronie banku

Banki tworzą coraz doskonalsze metody zabezpieczania kont swoich klientów. Istotne jest jednak to, aby sposoby uwierzytelniania klienta nie były dla niego kłopotliwe w obsłudze, a sam proces logowania nie przebiegał zbyt długo. Obecnie stosowane formy zabezpieczeń autor artykułu omówił poniżej - podzielił je na te, które bronią dostępu do samego konta (procesu logowania) oraz te, które chronią nasze środki zgromadzone na koncie i ustawienia konta przed jakąkolwiek zmianą.

Login i hasło

Zarówno login jak i hasło stanowią pierwszą barierę przed nieupoważnionym dostępem do konta. Bank ma tylko częściowy wpływ na to, jak mocne będzie to zabezpieczenie. O ile login zostaje nam najczęściej przydzielony, o tyle hasło musi spełnić pewne standardy wyznaczone przez sam bank. Są to najczęściej:
  • Wymóg stosowania hasła składającego się z przynajmniej 7 znaków (w zależności od banku, to minimum może wynosić nawet 10 znaków)
  • Hasło musi zawierać cyfry, małe i duże litery oraz znaki specjalne
Ponadto banki starają się zwrócić uwagę klienta (poprzez sekcję FAQ na stronie czy konsultantów telefonicznych, za pośrednictwem których wykonujemy pewne operacje) na to, aby nie udostępniał swojego loginu oraz hasła, a także by nigdzie go nie zapisywał. Bardziej świadomy ryzyka klient to przecież także mniejsze straty dla samego banku. Fakt, że login jest nam z góry nadany nie jest tutaj również bez znaczenia. Gdyby to klient wybierał login, byłby on łatwy do odgadnięcia - na przykład, Anna1978. Bank nadaje zbiór cyfr, czasami także liter, które potencjalnemu atakującemu trudniej zdobyć. Mało prawdopodobne jest także to, że cyberprzestępca odgadnie taki login.

Hasło maskowane

Hasło maskowane ma zapobiec skutkom posiadania w systemie keyloggera lub trojana, który przechwytuje wszystkie znaki, jakie wprowadzamy przy pomocy klawiatury. Metoda ta polega na wymaganiu podania jedynie niektórych znaków z naszego hasła. Za każdym razem system banku prosi o podanie innych znaków. Aby pokazać, jak działa to w praktyce, poniżej Maciej Ziarka zaprezentował pewien schemat. Założył, że hasło, którym operujemy to "Kaspersky":
_**_*_**_
System automatycznie wpisał pięć znaków (*), natomiast nas prosi o podanie pozostałych czterech (_). Będą to oczywiście K, p, r, y. Przy kolejnym logowaniu schemat może się całkowicie zmienić i wymagane mogą być inne znaki:
*_**_*_*_
Tym razem są to a, e, s, y. Dzięki takiemu zabezpieczeniu, nawet w przypadku zainfekowania systemu keyloggerem, atakujący przechwyci jedynie kilka znaków, które nie dadzą mu możliwości zalogowania się na konto, bowiem przy kolejnej próbie na pewno wymagane będą inne znaki.

 

1 2 ... 9

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: