eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetBankowość online a zabezpieczenia

Bankowość online a zabezpieczenia

2009-04-02 09:30

Przeczytaj także: Bezpieczna bankowość elektroniczna - porady

  • Korzystanie z systemów LiveCD. W przypadku konieczności logowania się do konta w kawiarenkach (przykładowo w czasie urlopów), powinniśmy zaopatrzyć się w jedną z dystrybucji Linuksa typu LiveCD, które to uruchamiane są bezpośrednio z płyty i korzystają tylko z pamięci tymczasowej komputera, a nie z dysku twardego. Dzięki temu, nawet jeżeli na dysku znajdują się keyloggery, nic nie zostanie zapisane. Po przeprowadzeniu transakcji i wyłączeniu systemu, nie pozostają po nas żadne ślady.
  • Zachowanie informacji o koncie tylko dla siebie. Nie powinniśmy z nikim dzielić się wiedzą na temat naszego konta: jak długo je prowadzimy, ile mamy kart kredytowych czy debetowych, czy zaciągnęliśmy kredyt itp. Ma to o tyle istotne znaczenie, że niektóre banki w celu uwierzytelnienia klienta przez kanały telefoniczne, zadają mu pytania dotyczące jego konta. Taka wiedza pomogłaby komuś podszyć się pod nas.
  • Stosowanie się do wskazówek banku. Wszystkie zabezpieczenia o jakich ekspert Kaspersky Lab wspominał wyżej przy okazji banków są po to, by chronić nasze środki a nie utrudnić nam korzystanie z konta... Jeżeli bank daje taką możliwość używajmy klawiatury ekranowej, kiedy logujemy się zerknijmy na dół strony czy strona jest autentyczna i potwierdzona certyfikatem, nie zapisujmy haseł i loginów do banku w telefonie komórkowym ani - tym bardziej - na karteczkach przylepianych do monitorów.
A jednak się da... Przypadki włamań na bankowe konta internetowe

Chociaż zabezpieczenia bankowości internetowej uchodzą ogólnie za bardzo dobre, to w przypadku nieprzestrzegania pewnych wzorców zachowań i łamaniu zasad bezpiecznego korzystania z sieci, jej bezpieczeństwo może być złudne. W artykule zaprezentowano kilka sytuacji wziętych z życia, gdzie klienci banków stali się ofiarami oszustów i złodziei.

1. Znany prezenter telewizyjny, Jeremy Clarkson prowadzący m.in. program motoryzacyjny "Top Gear", w jednym z odcinków programu, w którym mowa była o głośnej w listopadzie 2007 sprawie utraty danych osobowych 25 milionów Brytyjczyków przez HM Revenue & Customs (Brytyjski Urząd Podatkowy i Celny), stwierdził, że media robią niepotrzebny szum w sprawie zaginięcia tych danych. Aby udowodnić swoją rację, iż takie dane nikomu się nie przydadzą podał numer swojego konta oraz inne dane osobowe. Bardzo szybko się jednak zdziwił i odwołał wszystko o czym mówił na temat nieistotności zaginionych danych. Do zmiany poglądu przyczyniło się zniknięcie 500 funtów z jego konta, nawet bank nie był w stanie stwierdzić jak dokładnie do tego doszło. Pieniądze zostały przelane na konto organizacji British Diabetic Association. Oto co powiedział Jeremy Clarkson po zajściu: "Bank nie był w stanie stwierdzić kto to zrobił i nie mógłby go powstrzymać przed zrobieniem tego ponownie. Myliłem się i zostałem ukarany za swój błąd."

2. W Szwecji bardzo popularny jest bank Nordea. Na początku 2008 roku stał się on celem licznych ataków, w wyniku których ucierpiała część klientów. Łączne straty jakich doświadczył bank sięgnęły miliona euro. Wprawdzie w oświadczeniu dla mediów bank przyznał, że zagrożenie nie dotyczy polskich klientów banku (dzięki nowocześniejszym od skandynawskich zabezpieczeń stosowanych w Polsce), jednak wiele osób wyrażało obawy o swoje środki zgromadzone na koncie. Atak przeprowadzany był za pomocą trojana wysyłanego pocztą elektroniczną.

3. W marcu i kwietniu 2008 do klientów banku BZ WBK rozsyłane były fałszywe wiadomości, które prowadziły do witryny z formularzem. Jego wypełnienie skutkowało wysłaniem danych do oszusta, a nie do banku. Pierwsza fala wiadomości była przygotowana mało starannie, druga natomiast mogła zostać odebrana przez wielu klientów jako autentyczna informacja z banku.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 ... 9

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: