eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetBankowość online a zabezpieczenia

Bankowość online a zabezpieczenia

2009-04-02 09:30

Przeczytaj także: Bezpieczna bankowość elektroniczna - porady


Mechanizm subkonta działa następująco:
  • Zakładamy subkonto i zamawiamy dla niego oddzielną kartę płatniczą. Subkonto oraz zamówiona dla niego karta będzie nam służyć wyłącznie do zakupów internetowych.
  • Bezpośrednio przed dokonaniem zakupu online zasilamy subkonto wymaganą kwotą (jeżeli dokonujemy zakupu w zagranicznym sklepie warto zasilić subkonto kwotą nieco większą niż wymagana, aby nie okazało się, że po przeliczeniu walut środki okażą się niewystarczające).
  • Po dokonaniu płatności przelewamy pozostałe środki na nasze główne lub inne konto.
Dzięki takiemu mechanizmowi nie musimy się obawiać, że numer karty zamówionej dla subkonta zostanie przechwycony. Nawet jeżeli tak się stanie, cyberprzestępca nie będzie miał dostępu do naszych pieniędzy, ponieważ znajdują się one na subkoncie tylko przez krótką chwilę.

Jak kupować to z głową...

Na koniec ekspert Kaspersky Lab przytoczył kilka zasad bezpiecznego kupowania w sieci:
  • Loginy i hasła do konta bankowego powinny być trudne do odgadnięcia.
  • Korzystając z bankowości internetowej, należy pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, a także stosowaniu się do zaleceń banku w kwestii logowania.
  • Przed zalogowaniem się do banku należy sprawdzić autentyczność strony.
  • Kupujmy tylko w dużych i znanych sklepach, które są już na rynku dostatecznie długo i istnieje możliwość bezproblemowego skontaktowania się z nimi - najlepiej telefonicznie, a nawet osobiście.
  • W razie potrzeby dokonania zakupu w nieznanym nam sklepie poszukajmy w Sieci opinii o nim. Uważajmy w szczególności na firmy, które po sprzedaniu kilku artykułów znikają z rynku lub oferują markowe towary w podejrzanie atrakcyjnych cenach.
  • Sprawdzajmy komentarze i aukcje, których dotyczą. Jeżeli ktoś sprzedaje drogi towar a wcześniej handlował drobnymi przedmiotami, może to oznaczać próbę uprzedniego nabicia sobie pozytywnych komentarzy w celu wzbudzenia większego zaufania.
  • Uważajmy na gorące i atrakcyjne oferty, oszuści często w ten sposób starają się zachęcić do brania udziału w ich aukcjach.
Przykładem fałszywej, atrakcyjnej oferty kupna może być przypadek kupującego z Nigerii, na który swego czasu osoby wystawiające aukcje internetowe napotykały bardzo często:

„Hi Seller, My name is Mrs faith eric from the Spain,i saw your item on the Auction,I am interested in buying the item from you,provided its in good working condition and quality am ready to add US$30.00 to the price listed so as to close the auction on the items which is needed urgentlly by a client of mine in Africa.Expecting your reply ASAP so as to proceed with the payment via Bidpay Auction Payments,Let me know if my offer is okay. Thanks Mrs Faith Eric."

poprzednia  

1 ... 7 8 9

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: