Polski rynek IT spowolnił w 2008 r.
2009-04-02 11:30
Dynamika kwartalna i roczna rynku telekomunikacyjnego oraz jego segmentów, 2007-2008 © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Kryzys nie wpłynie na polski rynek IT 2009
Wyniki finansowe za 2008 r. badanych przez DiS firm branży ICT, wraz z ich specjalistycznymi pionami biznesowymi, wskazują na dynamikę rynku IT rzędu 5,5% oraz rynku telekomunikacji na poziomie 6,6%. Wyniki te w porównaniu z tempem rozwoju w 2007 r. na poziomie 16,3% dla rynku IT oraz 0,9% dla rynku telekomunikacji można jednak uznać mimo wszystko za znośny rezultat. Zwłaszcza w obliczu zjawisk kryzysowych, które w krajowej gospodarce ujawniły się właśnie w trzecim i czwartym kwartale 2008 r. Z drugiej strony jednak rynek IT spowolnił do poziomu najniższego od 2004 r., co niewątpliwie jest zjawiskiem negatywnym.Co najwięcej wzrosło
Z badania wynika, że stosunkowo najbardziej odporny na kryzys okazał się sektor przedsiębiorstw. Najszybsze wzrosty w kryzysowym roku 2008 osiągnęły tu segmenty IT dla przedsiębiorstw dużych (wzrosty kikunastoprocentowe) oraz segment IT dla MŚP (wzrosty o ok. 10%). Dobre wyniki utrzymały też segmenty outsourcingu i serwisu informatycznego, a także IT dla handlu.
Wśród rynków technologicznych dużymi wzrostami mogły się poszczycić zwłaszcza: rynek Internetu oraz rynek gier i multimediów.
Co najwięcej spadło
Na niską dynamikę rynku IT złożyły się spadki w takich branżach jak bankowość i finanse oraz sektor publiczny. Ograniczenia wydatków w tych branżach wywarły spory wpływ na duże spadki zwłaszcza na rynkach konsultacji. Branże te na pewno też przyczyniły się do niskiej dynamiki rynków sprzętowych IT oraz związanych z nim rynków integracji systemowej.
Telekomunikacja
W ocenach DiS w Polsce rynek telefonii ogółem urósł w 2008 r. o 6,6%, co było wynikiem znakomitym w porównaniu z niecałym 1% w 2007 r. Podobnie jak w ciągu kilku ostatnich lat, w 2008 r. rynek telekomunikacji rósł wykazując dynamikę dodatnią w obszarze telefonii komórkowej i ujemną w obszarze telefonii przewodowej. Ten ostatni w samym czwartym kwartale nieoczekiwanie odwrócił wieloletni trend, i po raz pierwszy od co najmniej kilkunastu kwartałów wzrósł (o 1,7%).
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl