Sytuacja ekonomiczna dużych firm 2009
2009-04-06 00:15
Przeczytaj także: Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw II kw. 2016
Interesująco wygląda sektorowa ocena ryzyka ograniczenia dostępu do kredytu. Najbardziej obawiają się utraty dostępu do zewnętrznego finansowania firmy handlowe, a także energetyczne. W sektorze handlowym wynika to zapewne z dużego zapotrzebowania na kapitał obrotowy i stałą potrzebę korzystania z krótkoterminowych kredytów. W sektorze energetycznym te obawy wiążą się zapewne z planowanymi inwestycjami, które są bardzo kapitałochłonne i bez dostępu do długoterminowego kredytu nie uda się ich realizować.
Najbardziej obawiają się ograniczenia dostępu do kredytów firmy działające w regionie wschodnim. W opinii autorów badania wynika to zapewne z faktu, iż region ten jest najsłabiej rozwinięty w Polsce i duże przedsiębiorstwa obawiają się, że to właśnie ten czynnik, a nie ich własna sytuacja finansowa, będzie brana pod uwagę przez instytucje finansowe przy ocenie zdolności kredytowej. Bez wątpienia te obawy są uzasadnione.
Inwestycje
fot. mat. prasowe
Plany inwestycyjne firmy na lata 2009-2010 (% firm)
Dla gospodarki i utrzymania jej wzrostu istotne jest jednak, czy duże firmy planują inwestycje w najbliższych 2 latach (2009-2010). Otóż ponad 60% firm ma plany inwestycyjne w 2009 r. Większość z nich jednak ogranicza ich pierwotną skalę. W pełni rezygnuje z inwestowania tylko 4,3% firm.
Zatrudnienie
fot. mat. prasowe
Plany firm dotyczące zmian w zatrudnieniu w 2009 r. (% firm)
Przeczytaj także:
Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw IV kw. 2015
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
sytuacja ekonomiczna, warunki ekonomiczne, kryzys gospodarczy, polskie przedsiębiorstwa, polskie firmy, duże przedsiębiorstwa