Systemy automatyki przemysłowej do zmiany
2009-04-08 13:46
Przestarzałe systemy automatyki i sterowania to nie tylko większa awaryjność i przestoje, ale i niebezpieczeństwo dla pracowników. Kiedy przedsiębiorstwo powinno podjąć decyzję o modernizacji automatyki i jak przygotować się do przeprowadzenia "operacji na żywym organizmie"?
Przeczytaj także: Europejski rynek ACS: wzrost inwestycji
Decyzję o unowocześnieniu automatyki inwestor powinien podjąć, biorąc pod uwagę dwa kryteria - bezpieczeństwa oraz aspektu biznesowego.- Bezpieczeństwa ludzi i fabryk nie da się przeliczyć na pieniądze, więc jeżeli istnieje zagrożenie niesprawnej pracy układów, awarii niosących takie ryzyko, nie należy zwlekać z modernizacją - przestrzega Michał Wojtulewicz, wiceprezes zarządu Astor.
Przyjmuje się, że granicą czasową wyznaczającą moment zużycia układów elektronicznych jest 10 lat, chociaż w wypadku każdego rozwiązania powinna ona być ustalana indywidualnie. Natomiast kryterium biznesowym jest zwrot z inwestycji w nowe układy. - Jeżeli przestoje są częste, a ze względu na trudno dostępne części zamienne do starych urządzeń trwają długo, powinniśmy wyliczyć utracone w ten sposób korzyści i uwzględnić je w kalkulacji zwrotu z inwestycji - radzi Wojtulewicz.
Nasz rozmówca podkreśla, by do kwestii podejść nie od strony kosztów, tylko utraconych korzyści, nie należy więc liczyć ile, mimo zatrzymanej instalacji, inwestor musi zapłacić personelowi, a raczej o ile obniżyły się przychody ze względu na przestój. Podejście do wyliczania strat przez utracone korzyści ma szczególny sens przy pracy trzyzmianowej i zamówieniach czekających w kolejce - argumentuje wiceprezes Astora.
Na kryterium zużycia systemów zwraca również uwagę Dariusz Paszkowski, account manager w pionie automatyki przemysłowej Honeywell. Jego zdaniem, decyzję o przeprowadzeniu modernizacji automatyki należy podjąć, gdy dotychczas stosowane rozwiązania zaczynają być przestarzałe, następuje widoczny spadek niezawodności systemu, zwiększa się częstotliwość awarii, możliwość zakupu części zamiennych jest ograniczona lub z czasem staje się zupełnie niemożliwa. - Ten przypadek dotyczy zarówno stacji operatorskich, jak i elementów systemu DCS (procesory i karty wejść/ wyjść) - zwraca uwagę przedstawiciel Honeywell.
- Niezawodność systemów DCS opartych na komputerach klasy PC zależy od dostępności sprzętu komputerowego oraz systemów operacyjnych, najczęściej Windows.
Termin unowocześnienia uzależniony jest oczywiście od ceny oferowanych modułów, wsparcia technicznego dla eksploatowanych systemów przez producenta, konieczności adaptacji do systemów zarządzania przedsiębiorstwem MES/R3 oraz systemów bazodanowych.
- Modernizację przeprowadza się także dla korzyści, które daje nowoczesna technologia oraz wynikających z posiadania innowacyjnego systemu automatyki - mówi Paszkowski. - Mam zwłaszcza na myśli znaczną poprawę wydajności, zwiększenie efektywności urządzeń oraz pojawienie się nowych funkcjonalności, np. diagnostycznych.
Konieczność unowocześnienia występuje również, gdy stare elementy nie są już produkowane lub są niekompatybilne z nowymi elementami automatyki. Powoduje to, że serwisowanie tych elementów jest utrudnione.
Modernizować - ale jak głęboko?
Podjęcie decyzji o modernizacji automatyki to pierwszy krok w długim procesie przygotowawczym. Następnym powinno być dokładne określenie zakresu planowanego przedsięwzięcia. - Kiedyś przeważały wymiany sterowań wykonanych w oparciu o styczniki na sterowniki programowalne - mówi Michał Wojtulewicz z Astora. - Po około 15 latach od tamtego momentu, modernizowane są układy automatyki instalowane już w oparciu o pierwsze serie sterowników programowalnych na nowszej generacji sterowniki PLC lub też nowoczesne systemy sterowania PAC.
Przeczytaj także:
Panattoni rusza z kolejną halą Wrocław Campus 2
oprac. : Jarosław Maślanek / Nowy Przemysł
Więcej na ten temat:
automatyka, systemy automatyki, systemy automatyki przemysłowej, parki przemysłowe