Systemy automatyki przemysłowej do zmiany
2009-04-08 13:46
Przeczytaj także: Europejski rynek ACS: wzrost inwestycji
Zaplanuj i współpracuj
Modernizacja systemów automatyki wymaga odpowiedniego przygotowania przedsiębiorstwa, tym bardziej że często przeprowadzana jest ona na żywym organizmie, który powinien funkcjonować możliwie jak najsprawniej. Właśnie w nieodpowiednim przygotowaniu operacji tkwi najczęstszy problem związany z tego typu inwestycjami. - Brak przemyślenia całego procesu od początku do końca to główny problem, jeżeli chodzi o przeprowadzanie modernizacji systemów automatyki - zauważa Michał Wojtulewicz z Astora.
Na szczególne znaczenie okresu przygotowawczego zwraca uwagę Dariusz Paszkowski z Honeywell. Według niego, istotne są zwłaszcza odpowiednio wcześnie poczynione, szczegółowe i dopracowane założenia dla danej instalacji oraz ścisła współpraca pomiędzy dostawcą systemu, firmą wykonującą prace na obiekcie a użytkownikiem.
- Współczesne warunki rynkowe nie pozwalają na wyłączenie instalacji na czas modernizacji - mówi Paszkowski. − Dlatego w wielu przypadkach stosuje się modernizacje podczas planowych zatrzymań instalacji. Jeżeli mamy do czynienia z dużym projektem, można podzielić go na części. Niektóre działania nie wymagają zatrzymania instalacji, np. dodanie systemów bazodanowych czy stacji operatorskiej.
Przedstawiciel Astora radzi z kolei, by przedsięwzięcie powierzyć silnemu i zgranemu zespołowi projektowemu, który będzie posiadał jasno określone kompetencje.
- Umiejętność wczesnej identyfikacji zagrożeń i ewentualnych kłopotów to podstawa, aby pożarów było jak najmniej - uważa Wojtulewicz. − Trudno bowiem uniknąć turbulencji w produkcji i nieprzewidzianych przestojów, nawet przy najlepszym planowaniu. Produkcja na magazyn przed uruchomieniem projektu wymiany jest oczywistością, jednak nie zawsze możliwą ze względu na produkowany towar.
Honeywell - modernizacja węzła amoniaku w ZAT
Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach, użytkujące system DCS TDC3000, podjęły decyzję o wymianie systemu na Experion PKS. Powodem modernizacji systemu była konieczność zwiększenia mocy obliczeniowej procesorów oraz wykorzystanie możliwości diagnostycznych nowych urządzeń pomiarowych oraz zaworów wyposażonych w protokół HART. Ze względu na zakres prac podjęta została decyzja o modernizacji systemu sterowania w przeciągu dwóch kolejnych postojów całej instalacji. W jednym roku nastąpił upgrade warstwy operatorskiej, dołączenie bazy PHD (Historian) oraz dołączenie pary redundantnych procesorów C300 (Experion PKS) z pozostawieniem kaset z kartami wejść/wyjść w "starej" wersji. Podczas planowanego przeglądu instalacji w kolejnym roku nastąpiła kompletna wymiana tych kart oraz zmiana sieci nadrzędnej z LCN na Fault Tolerant Ethernet.
Konrad Florczyk SEW-Eurodrive Polska
Modernizacja funkcjonujących systemów najczęściej związana jest ze wzrostem popytu rynkowego, rzadziej z chęcią posiadania nowoczesnej linii produkcyjnej. Inwestycje polegają przeważnie na zmniejszeniu czasu pracy danego gniazda montażowego. Ograniczenie zatrzymania detalu w danym gnieździe produkcyjnym nawet o kilka sekund pozwala na zaoszczędzenie kilku minut w całym procesie, co przenosi się na liczbę wyprodukowanych detali.
Najczęstsze błędy popełniane podczas przygotowywania i wdrożenia tego typu przedsięwzięcia związane są z okresem planowania. Niewłaściwe przygotowanie inwestycji prowadzi do niepotrzebnych przepychanek czasowych. Presja czasu powoduje z kolei powstawanie pomyłek podczas instalacji, pozostawiając niewiele zapasu na test wprowadzonych zmian.
Przeczytaj także:
Budowa CTPark Warsaw Nowy Konik ruszy w I kw. 2025
oprac. : Jarosław Maślanek / Nowy Przemysł
Więcej na ten temat:
automatyka, systemy automatyki, systemy automatyki przemysłowej, parki przemysłowe