Sytuacja na rynku pracy w dobie kryzysu
2009-04-08 12:34
Przeczytaj także: Perspektywy zatrudnienia i płac II kw. 2012
Jeszcze w połowie ubiegłego roku Polacy mogli przebierać wśród ofert pracy. W ciągu 2008 roku średnie wynagrodzenie w kraju wzrosło o ok. 20 proc. „Polski rynek pracy przypominał gąbkę. Był bardzo chłonny i gotowy przyjąć pracowników niemal każdej branży” – mówi Thierry Iovane, Dyrektor na Europę i Amerykę Łacińską CIMA (Chartered Institute of Management Accountants). Na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy warunki gospodarcze i pogłębiający się kryzys zmusił pracodawców do liczenia każdej wydanej złotówki. Od początku roku pracodawcy deklarują, że redukują personel i znacznie ograniczają koszty. Decyzja o zatrudnieniu nowego pracownika jest bardzo dokładnie analizowana. „Obecnie samo wykształcenie już nie wystarcza. Świeżo upieczony student nawet z kilkuletnią praktyką ma trudności ze znalezieniem pracy. W okresie intensywnego rozwoju gospodarczego brakowało rąk do pracy. Nawet niewykwalifikowani pracownicy szybko znajdywali zatrudnienie. Teraz w dobie spowolnienia gospodarczego to pracodawcy znowu mogą przebierać w aplikacjach” – mówi Thierry Iovane.Emigranci zagrożeniem?
CIMA podaje, że w czasie recesji pracownicy obawiają się zwolnienia z pracy, a na jedno miejsce pracy przypada coraz więcej chętnych. Kryzys gospodarczy na świecie doprowadził do redukcji zatrudnienia m.in. w takich krajach jak Wielka Brytania, Irlandia, Holandia czy Hiszpania. Lawinowo rośnie liczba powracających z emigracji Polaków, którzy zaczynają aktywnie poszukiwać pracy na rodzimym rynku. Według danych GUS w 2008 roku do Polski wróciło prawie 100 tys. osób. Eksperci szacują, że w ciągu kilku lat do Polski może powrócić nawet pół miliona emigrantów. Polacy, którzy zdecydowali się na powrót powiększają liczbę bezrobotnych w kraju co oznacza, że konkurencja na rodzimym rynku pracy zaczyna się zaostrzać.
Nauka, nauka i jeszcze raz nauka…
Zwolnienia, wyższa stopa bezrobocia i atmosfera kryzysu to czynniki, które w oczywisty sposób demotywują pracowników. Niektórzy jednak postanawiają inwestować w siebie i podwyższają swoje kwalifikacje zawodowe. Nowe umiejętności, międzynarodowe certyfikaty zwiększają szanse na otrzymanie dobrej posady jak również podnoszą wartość pracownika w oczach pracodawcy. „Studia podyplomowe, dodatkowe kursy, szkolenia oraz kwalifikacje to sposoby aby pracownik utrzymał się na obecnym stanowisku a także mógł starać się o awans” – uważa Thierry Iovane. „Oferta polskich i zagranicznych uczelni jest bardzo bogata. Osoby zainteresowane podwyższaniem swoich kwalifikacji bez trudu dobiorą dla siebie odpowiedni program edukacyjny. Najważniejsze to uświadomić sobie, że nie należy stać w jednym miejscu tylko cały czas rozwijać się i zdobywać nowe doświadczenia i kwalifikacje” – dodaje Iovane.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl