Jakie zmiany nastąpią na rynku pracy?
2009-03-13 00:10
Przeczytaj także: Kryzys a rynek pracy w I kw. 2009
Rynek pracy jutro
Zdaniem ekspertów ze względu na rosnące zapotrzebowanie pracodawców na efektywne, w pełni wykorzystywane zasoby ludzkie, elastyczne formy zatrudnienia staną się ważną alternatywą dla typowych umów o pracę. Przy zawieraniu niestandardowych kontraktów pracodawcy będą dążyli do uzyskania jak najpełniejszej dyspozycyjności pracownika oraz dostosowania nakładów do ilościowego, jakościowego i czasowego zapotrzebowania na pracę. Pracobiorcy będą natomiast zainteresowani formami gwarantującymi świadczenia pracowniczo-socjalne przy jednoczesnej możliwości indywidualizacji czasu i miejsca pracy.
Ponadto wg portalu potrzeba przekwalifikowania i dużej mobilności zawodowej rozwinie skłonność polskich zasobów pracy do korzystania z kształcenia ustawicznego. Już w tym momencie rośnie odsetek osób traktujących kształcenie pozaszkolne jako sposób na rozwinięcie własnych kwalifikacji zawodowych. W I kwartale 2008 roku osoby takie stanowiły 63,1% wszystkich uczestników tej formy edukacji.
Rynekpracy.pl jest zdania, iż w niedalekiej przyszłości pracobiorcy będą podejmować zatrudnienie w branżach, które do niedawna uważane były za niszowe lub nadal postrzegane są w ten sposób. Coraz większą rolę na polskim rynku pracy odgrywać będzie sektor usług. Według prognoz CEDEFOP (European Centre For The Developement of Vocational Training) w latach 2006-2015 liczba pracujących w usługach rynkowych wzrośnie o 30%. Dla usług nierynkowych wzrost wyniesie natomiast 3,2%.
Wzmożone zapotrzebowanie na pracowników o konkretnych kwalifikacjach wymusi reorganizację oferty edukacyjnej polskich szkół wyższych. Uwaga skupiona zostanie na kierunkach inżynieryjno-technicznych, informatycznych, matematycznych i przyrodniczych - prognozują eksperci.
Przeczytaj także:
Sytuacja na rynku pracy poprawiła się
![Sytuacja na rynku pracy poprawiła się [© Syda Productions - Fotolia.com] Sytuacja na rynku pracy poprawiła się](https://s3.egospodarka.pl/grafika/tendencje-na-rynku-pracy/Sytuacja-na-rynku-pracy-poprawila-sie-d8i3B3.jpg)
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
tendencje na rynku pracy, sytuacja na rynku pracy, rynek pracy, analiza rynku pracy, zmiany na rynku pracy