Sytuacja na rynku nieruchomości 2009
2009-04-14 13:44
Przeczytaj także: Czynniki kształtujące rynek nieruchomości do 2020 r.
Podobnie jak w zeszłym roku eksperci uznali, że najlepiej rozwijającym się aktualnie regionem Polski jest obszar aglomeracji warszawskiej (86% odpowiedzi). Następne wskazywane części Polski to regiony: wrocławski 47% odpowiedzi, poznański 36%, śląski 30%, krakowski 26% oraz trójmiejski 25%.
fot. mat. prasowe
Region w którym rynek nieruchomości rozwija się obecnie najlepiej
W czołówce najlepiej rozwijających się regionów znajdują się miasta z tzw. strefy Euro 2012 (Gdańsk, Poznań, Wrocław), miejsca o nawet w obecnej sytuacji rynkowej znaczącym wzroście inwestycyjnym. Natomiast na samym końcu wymienianych rejonów są lubelski i szczeciński. W nadchodzącym roku badani nie przewidują, żadnych korzystnych zmian w zakresie rozwoju inwestycji w tych regionach Polski.
Z raportu wynika, że ponad 60% specjalistów działających w branży nieruchomości zdecydowanie się nie spodziewa lub raczej się nie spodziewa wzrostu liczby podmiotów działających na rynku nieruchomości w Polsce. Prawie połowa ankietowanych (44%) spodziewa się zwiększenia podaży w segmencie biurowym. Ponadto z badań wynika, że aż 51 proc. badanych nie spodziewa się natomiast, że coś się zmieni na plus w powyższym zakresie na rynku mieszkań. W segmencie retail (obiekty handlowe) 24,8% ankietowanych raczej się nie spodziewa zwiększenia podaży, a prawie 35% uważa, że nic się nie zmieni. Według ekspertów, zwiększenie podaży możliwe jest w segmencie logistycznym – tak odpowiedziało 43% badanych.
Biorąc pod uwagę zmieniającą się sytuację na rynku nieruchomości, eksperci nie spodziewają się zwiększenia popytu na rynku mieszkaniowym (65% odpowiedzi). Prognozują również stagnację w sektorze retail oraz biurowym. W tych obszarach sytuacja powinna pozostać bez zmian. 42% ekspertów spodziewa się natomiast zwiększenia popytu w segmencie logistycznym.
Najistotniejszą barierą dla rozwoju rynku nieruchomości, zdaniem ankietowanych jest słaba dostępność kredytów, następnie długi okres oczekiwania na decyzje administracyjne, wysokie ceny gruntów czy brak planów zagospodarowania przestrzennego.
Respondentów zapytano również o istotność rozwiązań wspierających rozwój rynku nieruchomości. Pytani wymieniali przede wszystkim: uproszczenie procedur uchwalania planów zagospodarowania przestrzennego, wsparcie systemów kredytów hipotecznych i inwestycyjnych oraz ułatwienia dla inwestorów (proinwestycyjne rozwiązania prawno-podatkowe).
fot. mat. prasowe
Czynniki, które będą miały największy wpływ na koniunkturę na rynku nieruchomości w 2009 roku
Badanie zostało przeprowadzone w formie panelu eksperckiego, przez firmę badawczą Millward Brown SMG/KRC, na zlecenie kancelarii Krawczyk i Wspólnicy Spółka Komandytowa, w listopadzie 2008 roku. Realizowane było metodą wywiadu telefonicznego – CATI (Computer Assisted Telephone Interviewing). Próbę stanowiły osoby zajmujące merytoryczne stanowiska w średnich i dużych firmach deweloperskich, budowlanych oraz podmioty inwestujące w nieruchomości lub realizujące inne projekty związane z ich finansowaniem. W badaniu wzięło udział łącznie 101 respondentów.
Do pobrania:
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl