Polscy emigranci a życie za granicą
2009-04-11 10:46
Przeczytaj także: Emigracja Polaków w latach 2004-2007
Z danych zaprezentowanych w raporcie wynika, że 43 proc. badanych przebywa za granicą krócej niż 3 lata. Większość respondentów to osoby młode, w wieku między 21 a 35 rokiem życia. Badani często (40 proc.) przebywają na emigracji z najbliższymi.Mimo, iż wykształcenie co najmniej średnie zadeklarowało 90 proc. badanych, niemalże połowa wykonuje na obczyźnie prace fizyczne, a co czwarty pracuje jako specjalista lub przedstawiciel kadry wysokiego szczebla. 19 proc. to osoby, które uczą się bądź studiują, prowadzą dom lub aktualnie szukają pracy.
Poznanie świata i nowych ludzi (30 proc.), zarobienie pieniędzy na konkretny cel (30 proc.) oraz chęć znalezienia pracy (28 proc.) stanowiły główne powody wyjazdu z kraju.
Zdecydowana większość odczuła na emigracji poprawę sytuacji materialnej - 12 proc. badanych zadeklarowało, że przed wyjazdem wystarczało im na bieżące wydatki, podczas gdy na emigracji twierdzi tak 66 proc. Z raportu wynika, że 35 proc. oszczędza przynajmniej jedną trzecią pensji. Badani planują przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na podróże (38 proc.), zakup domu, mieszkania w Polsce (33 proc.) lub poza jej granicami (20 proc.).
Skutki kryzysu jako pierwsi dostrzegli ankietowani z Włoch i Hiszpanii. Łącznie 17 proc. badanych poinformowało, że odczuło je osobiście. W 56 proc. respondenci zadeklarowali, iż nie zamierzają podjąć szczególnych działań w tej kwestii.
Wartości, na których najbardziej zależy emigrantom to szczęście rodzinne (40 proc.), udane życie osobiste (37 proc.), własne mieszkanie (32 proc.) oraz zdrowie (30 proc.).
Zbadani w większości czują się na emigracji dobrze, są zadowoleni z warunków życia, sytuacji finansowej oraz relacji z innymi osobami. Najbardziej pozytywny stosunek mają do osób lokalnej narodowości, najmniej sympatyzują z… rodakami na emigracji. 38 proc. respondentów poinformowało, że doświadczyło nieprzyjemności na tle narodowościowym, w większości były to obraźliwe żarty.
Badani deklarują, że interesuje ich sytuacja w Polsce, 44 proc. śledzi doniesienia polityczne, 34 proc. – gospodarcze, a 33 proc. – informacje z miejsca zamieszkania przed wyjazdem. 2/3 ogląda polskojęzyczne kanały telewizyjne, a ponad połowa czyta polskojęzyczną prasę oraz słucha radia.
Niemalże każdy badany tęskni za kimś lub czymś z Polski. Dla 66 proc. jest to rodzina, dla ponad połowy (51 proc.) – przyjaciele, a dla co czwartego – produkty spożywcze. Co trzeci badany planuje pozostać za granicą na stałe. Najwięcej wśród osób, które deklarują chęć powrotu znajduje się w grupie, przebywającej na emigracji w Irlandii. Powrót planują najczęściej respondenci przebywający krótko na emigracji oraz słabo znający lokalny język.
Informacje o badaniu
Badanie przeprowadzono od 3 do 17 grudnia 2008, metodą CAWI, na próbie 20 006 emigrantów (9 429 kobietach i 10 577 mężczyznach), mieszkających od co najmniej 3 miesięcy w jednym z 11 krajów Europy. Wywiady zrealizowano poprzez ankiety internetowe (web survey). Zaproszenia wyświetlano osobom, które odwiedzały zza granicy strony internetowe: Gazeta.pl, Interia.pl, Onet.pl oraz WP.pl.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl