eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek fuzji i przejęć - gwałtowne zmiany

Rynek fuzji i przejęć - gwałtowne zmiany

2009-04-15 00:05

Rok 2009 okrzyknięto już mianem annus horribilis (rok okropieństw). Badania Hay Group wskazują, że gwałtownie zmienia się krajobraz fuzji i przejęć, dawne reguły gry odchodzą w zapomnienie i pojawiają się nowe zasady, a stawki stają się coraz wyższe.

Przeczytaj także: Fuzje i przejęcia a błędy firm

Aktywność powiązana z fuzjami i przejęciami wciąż pozostaje jedną z najbardziej ryzykownych metod inwestycji środków pieniężnych – teraz zaś każda pomyłka inwestycyjna może słono kosztować. Badanie, którą Hay Group przeprowadziło wśród ponad 560 światowej klasy specjalistów, zajmujących się fuzjami i przejęciami, pozwoliła jednak stwierdzić, że przywódcy biznesowi uniknęliby szeregu pułapek, gdyby poświęcili więcej czasu na ocenę i zarządzanie kapitałem organizacyjnym, relacyjnym i pracowniczym – innymi słowy, aktywami niematerialnymi i prawnymi, jakimi dysponowały przejmowane firmy. Organizacje, które mogą pochwalić się udanymi fuzjami lub przejęciami, poddały aktywa niematerialne i prawne dokładnej analizie – tym samym prawdopodobieństwo, że przeprowadzane przez nich transakcje przyniosą wzrost wartości udziałów, wzrastało trzykrotnie.

Liderzy sporo ryzykują, gdy stają przed wyzwaniem integracji wartości niematerialnych w ramach prowadzonego procesu fuzji lub przejęcia.

Badania Hay Group pozwalają stwierdzić, że:
  • organizacje przesadnie nisko wyceniają swoją własną wartość pod względem kapitału organizacyjnego, relacyjnego i pracowniczego. Typowa wycena wartości wymienionego kapitału oscyluje w granicach 30% – natomiast realna wartość jest ponad dwa razy większa: stanowi 75% wartości rynkowej (w stabilnych warunkach gospodarczych);
  • blisko jedna trzecia nabywców (31%) nie przeprowadziła formalnej analizy wartości niematerialnych przejmowanej firmy;
  • 70% nabywców, którzy przeprowadzili analizę kapitału niematerialnego przejmowanych przedsiębiorstw, uznało transakcję za sukces. Do podobnych wniosków doszło jedynie 30% nabywców, którzy analizy wartości niematerialnych nie przeprowadzili;
  • z perspektywy czasu, dwie trzecie (66%) osób zarządzających przebadanymi organizacjami jest przekonanych, że zwiększenie koncentracji na wartościach niematerialnych – już od początku procesu fuzji lub przejęcia – przyniosłoby znacznie lepsze efekty przeprowadzanej transakcji;
  • 61% osób zarządzających firmami przyznaje, że w przyszłych fuzjach i przejęciach zamierza bardziej skupić się na wartościach niematerialnych.
“W czasach kryzysu gospodarczego, aktywa niematerialne będą wyceniane raczej na niskim pułapie – ale w dłuższej perspektywie nastąpi ich urealnienie. Właśnie z tego powodu należy dokładnie je analizować w początkowym stadium wszelkich umów fuzji i przejęć” - komentuje David Derain, Global M&A Director, Hay Group.

"Ponieważ w nadchodzących miesiącach, możemy spodziewać się szeregu fuzji i przejęć na polskiej scenie gospodarczej", jak zauważa polski ekspert Hay Group – Andrzej Woźniakowski – "procesy konsolidacji w niektórych branżach mogą znacząco przyśpieszyć. Z punktu widzenia wielu przedsiębiorstw, jest to doskonała okazja do niedrogiego przejęcia wcześniejszych konkurentów, lub też tych firm, które pozwolą na znaczące wzmocnienie zdolności operacyjnych lub rynkowych. Niemniej jednak wszystkie te okazje obarczone są niemałym ryzykiem, jako że warunki finansowania przejęć są znacznie trudniejsze niż niespełna pół roku temu. Taki krajobraz bardzo mocno zawęża margines błędu, na jaki można sobie pozwolić w fuzjach i przejęciach" – dodaje Andrzej Woźniakowski.

Hay Group podaje, że w Stanach Zjednoczonych i Europie, gospodarcza zawierucha poważnie zmieniły krajobraz fuzji i przejęć. Pewne czynniki są w stanie z jednej strony powstrzymywać fuzje i przejęcia, a z drugiej strony – kształtować strategiczne możliwości przejęć: nacjonalizacja banków, zastrzyki rządowej gotówki dla poratowania upadających organizacji, czy też rynki osłabione brakiem możliwości finansowania działalności przedsiębiorstw. Na rynkach zachodnich, rządy ostro przystępują do dzieła i angażują się w fuzje i przejęcia, by w czasach spowolnienia gospodarczego powstrzymać upadek wielu organizacji i tym samym przywrócić zaufanie ich klientów. Tego typu fuzje i przejęcia pojawiają się coraz częściej, zastępując swą wcześniejszą, bardziej ortodoksyjną formułę. ‘Wymuszone’ transakcje, dominujące obecnie w sektorze finansowym, będą coraz częściej pojawiać się w branży lotniczej, samochodowej i handlowej – w warunkach utrzymującej się niepewności gospodarczej.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: