eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyGospodarka światowa: banki wciąż w dołku

Gospodarka światowa: banki wciąż w dołku

2009-04-16 11:35

Gospodarka światowa: banki wciąż w dołku

Oprocentowanie 90-dniowych papierów komercyjnych USA, 2 września 2008 – 16 marca 2009 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Eksperci Franklin Templeton uważają, że np. gwałtowne pogorszenie kondycji finansowej szeregu krajów potwierdza, że obecna sytuacja to poważny test dla wspólnej waluty; w związku z powyższym, pojawiły się głosy mówiące o konieczności większej integracji politycznej i budżetowej w Europie, jako konsekwencji działań w kierunku unii walutowej i wolnego handlu z dekad ubiegłych.

Przeczytaj także: Polska gospodarka coraz słabsza

DZIAŁANIA MAJĄCE NA CELU STYMULOWANIE GOSPODARKI

Przy spadku średniorocznego PKB o 6,2% w czwartym kwartale 2008 roku, gospodarka USA pozostaje pogrążona w recesji. Prognozy Blue-Chip Consensus wskazują możliwość dalszego ostrego spadku średniorocznego PKB w pierwszym kwartale tego roku oraz nieco mniejszego spadku w drugim kwartale. W lutym w USA pracę straciło 651000 osób, co wywindowało wskaźnik bezrobocia na poziom 8,1% i uczyniło luty najgorszym miesiącem na amerykańskim rynku pracy od 1983 roku.

Sektor motoryzacyjny także znalazł się w poważnych tarapatach: sprzedaż samochodów w USA spadła w lutym o 40%. Według uwzględniającego ceny nieruchomości w dwudziestu miastach indeksu Standard & Poor's/Case-Shiller, ceny domów w USA spadły w grudniu o 2,5%, a całkowity spadek cen domów od lipca 2006 roku wyniósł 27%. Sprzedaż nieruchomości na rynku wtórnym (45% transakcji to wymuszona sprzedaż domów zadłużonych) spadła w styczniu o 5,3%.

Eksperci podają, że przy poziomie bezrobocia przekraczającym obecnie 8%, nawet kredyty hipoteczne o najwyższej jakości mogą być zagrożone. Obecnie, prezydent Obama zamierza pomóc właścicielom nieruchomości zagrożonym ryzykiem utraty zdolności spłacania kredytów w uniknięciu wymuszonej sprzedaży, przeznaczając 75 miliardów USD z pakietu stymulacji gospodarki o łącznej wartości 787 miliardów USD na redukcję zobowiązań hipotecznych. Według danych Credit Suisse, na przestrzeni ostatnich trzech lat przejęto 5 milionów domów z tytułu niespłacanych terminowo kredytów hipotecznych, a kolejne przejęcia są tylko kwestią czasu. Dotychczasowe działania rządu oraz prywatne inicjatywy stawiające czoła temu problemowi okazały się bezowocne. Administracja Obamy wierzy jednak, że nowy plan dotacji dla właścicieli nieruchomości zagrożonych ryzykiem utraty zdolności spłacania kredytów oraz wsparcia pieniężnego dla instytucji obsługujących kredyty hipoteczne w celu ograniczenia kosztów ich obsługi pozwoli zapobiec 4 milionom kolejnych przejęć i wymuszonych sprzedaży.

Franklin Templeton zauważa, że pomimo protestów bankierów, sądy upadłościowe otrzymają więcej swobody w przepisywaniu zabezpieczeń hipotecznych właścicieli domów, którzy znajdą się w finansowych tarapatach. Ponadto, w celu szerszego otwarcia rynku wtórnego, Fannie Mae i Freddie Mac zyskają zwiększony dostęp do środków finansowych; kontynuowany będzie także wykup papierów zabezpieczonych hipotekami (MBS) o wartości sięgającej 500 miliardów USD przez Fed. Ambitne plany Obamy mające na celu przyniesienie ulgi przyciśniętym do muru właścicielom nieruchomości są bardzo oczekiwane i pokazują, że władze są świadome kluczowej roli rynku mieszkaniowego w stabilizacji amerykańskiej gospodarki. Poprawy kondycji sektora bankowego i rynku kredytów można oczekiwać dopiero wówczas, gdy ustabilizują się ceny domów.

Eksperci mają nadzieję, że starania administracji Obamy w innych obszarach także okażą się wsparciem dla pogrążonej w recesji gospodarki. Przykładowo, Fed i Departament Skarbu USA wreszcie uruchomiły w marcu program TALF (Term Asset-Backed Lending Facility), który ma wygenerować ponad 1 bilion USD w pożyczkach dla konsumentów i małych przedsiębiorstw. Pierwsze transakcje w ramach tego programu powinny być zainicjowane już w ciągu nadchodzących tygodni. Zapewniając inwestorom dostęp do tanich pożyczek przeznaczonych na wykup papierów wartościowych zabezpieczonych wierzytelnościami (ABS; kredyty samochodowe, kredyty studenckie, należności z tytułu kart kredytowych), program TALF powinien pomóc instytucjom udzielającym pożyczek i kredytów zaspokoić własne potrzeby w zakresie finansowania. Program ten może być także rozszerzony na inne sektory, np. papierów komercyjnych lub papierów zabezpieczonych hipotekami.

Zdaniem Franklin Templeton efekty interwencji rządowej w innych obszarach rynku finansowego były jak dotąd – w większym lub mniejszym stopniu – pozytywne. Od końca ubiegłego roku, program wykupu przez Fed papierów zabezpieczonych hipotekami o wartości 500 miliardów USD przyczynił się do obniżenia standardowych stawek oprocentowania kredytów hipotecznych o jeden punkt procentowy do 5%, ale pomimo to, aktywność na polu refinansowania i zakupu nieruchomości jest nadal niewielka.

 

1 2 ... 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: