Inflacja III 2009
2009-04-16 02:00
Przeczytaj także: Inflacja II 2009
Marzec br. to kolejny miesiąc, w którym wzrosły opłaty związane ze zdrowiem (o 0,2%). Wyższe koszty związane ze świadczeniem usług spowodowały, że więcej należało zapłacić za usługi stomatologiczne (o 0,8%) oraz lekarskie (o 0,3%).
Ceny w zakresie transportu były wyższe niż w ub. miesiącu o 0,6%. Więcej konsumenci płacili za środki transportu (o 0,9%), w tym, w związku ze zwiększeniem sprzedaży samochodów z nowego rocznika, za samochody osobowe – o 0,8%. Wprowadzenie nowych taryf przewozowych spowodowało wzrost opłat za pasażerski transport kolejowy (o 0,3%).
Opłaty związane z łącznością utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem. Za sprzęt telekomunikacyjny płacono o 0,6% więcej niż w lutym br.
Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą wzrosły o 0,5%. Więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za gazety i czasopisma (o 1,6%). Marzec br. był drugim z kolei miesiącem, w którym wzrosły ceny sprzętu audiowizualnego, fotograficznego i informatycznego (o 0,5%), w tym najbardziej sprzętu informatycznego.
Opłaty dotyczące edukacji były wyższe niż w poprzednim miesiącu o 0,2%.
Marzec br. to kolejny miesiąc, w którym podwyższono ceny w restauracjach i hotelach (o 0,4%).
Spośród innych towarów i usług, w marcu br. podrożały usługi świadczone w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych (o 0,5%) oraz środki do higieny osobistej (o 0,4%).
Przeczytaj także:
Pandemia hamuje konsumpcję i rozpędza inflację
![Pandemia hamuje konsumpcję i rozpędza inflację [© Voyagerix - Fotolia.com] Pandemia hamuje konsumpcję i rozpędza inflację](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/wydatki-Polakow/Pandemia-hamuje-konsumpcje-i-rozpedza-inflacje-238985-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl