Upadłości firm w Polsce I-III 2009
2009-04-21 00:45
Przeczytaj także: Bankructwa firm w Polsce I-III 2009
Upadłości w regionach
fot. mat. prasowe
W większości województw sądy ogłosiły więcej upadłości (tylko trzy regiony zanotowały spadek).
W dalszym ciągu na pierwszych miejscach znajdują się województwa dolnośląskie (wzrost aż o 78%), zachodniopomorskie oraz kujawsko-pomorskie (więcej o 5 bankructw, jednak przy tak małej nominalnej wartości stanowi to przyrost aż o 125%). Województwa opolskie i podlaskie, które rok wcześniej miały czystą kartę, zanotowały po dwie upadłości.
Upadłości według form prawnych przedsiębiorstw
Coface podaje, że najbardziej widoczną zmianą w analizie upadłości pod kątem form prawnych jest trzykrotny wzrost bankructw spółek akcyjnych. W pierwszym kwartale br. upadło już 21 takich przedsiębiorstw, co w tej grupie już stanowi trzy czwarte całkowitej liczby z 2008 roku. W analizowanym okresie stanowiły one 16,5% wszystkich ogłoszonych w Polsce upadłości, podczas gdy w całym 2008 ich udział kształtował się na poziomie 1,5%. To wśród spółek akcyjnych znalazło się niestety wiele firm, dotkniętych skutkami kryzysu, zarówno następstwem niekorzystnych umów na opcje walutowe (np. Kuźna Polska S.A., Odlewnie Polskie S.A., huta KROSNO S.A. czy Fabryka Elektrolitów ELWO S.A.), ale także zmianami właścicielskimi i restrukturyzacją (np. Stilon Gorzów).
Najwięcej upadłości zanotowano ponownie wśród spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Stanowiły one blisko 62% wszystkich upadających firm.
fot. mat. prasowe
Upadłości według form prawnych przedsiębiorstw
Upadłości według form prawnych przedsiębiorstw
![Niewypłacalności firm na świecie będą nadal rosły [© Freepik] Niewypłacalności firm na świecie będą nadal rosły](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/niewyplacalnosc-firmy/Niewyplacalnosci-firm-na-swiecie-beda-nadal-rosly-265471-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl