eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłUE sfinansuje technologie czystego węgla

UE sfinansuje technologie czystego węgla

2009-04-17 13:04

Miliardy euro chce przeznaczyć Unia Europejska na budowę tuzina pilotażowych instalacji mających w czysty sposób zagospodarowywać węgiel. Wśród chętnych są polskie firmy (m.in. ZA Kędzierzyn).

Przeczytaj także: Dla kogo czyste technologie węglowe?

Unia chce walczyć ze zmianami klimatycznymi. Zdaniem polityków, mogą one mieć daleko idące reperkusje, a podniesienie poziomu oceanów to tylko początek.

W dłuższej perspektywie brak przeciwdziałania zmianom klimatycznym może doprowadzić do konfliktów nawet na skalę globalną - wojny o wodę nie byłyby niczym nieprawdopodobnym.

Ogromna większość naukowców uważa, że w największym stopniu za zmiany klimatu odpowiada emisja gazów cieplarnianych. A wśród "liczących się" producentów jest energetyka oparta na węglu. I tu zaczynają się europejskie dylematy...

Po pierwsze część krajów UE w znacznej części opiera produkcję energii elektrycznej właśnie na spalaniu węgla. Po drugie to właśnie węgiel jest jedynym surowcem energetycznym, który Unia posiada w liczących się w skali świata ilościach.

- A skoro posiadamy go tyle, grzechem byłoby nie wykorzystać tych zasobów. Trzeba to jednak zrobić mądrze - mówi europoseł Jerzy Buzek, wielki zwolennik czystych technologii węglowych.

Zwolenników wykorzystania węgla, tyle że w bezpieczny sposób, jest więcej. Potrzebne są jednak instalacje pilotażowe, bo dziś wciąż zbyt mało wiemy na temat efektywności tych technologii. Te kosztowne badania będzie współfinansowała UE.

Ostateczne kryteria, według których zostaną przyznane unijne pieniądze, poznamy do końca tego roku. Chętnych do budowy instalacji jest już 60 firm. Na dotacje liczą także polskie firmy.

PGE - efekt skali

Na dofinansowanie ze środków unijnych liczą w Elektrowni Bełchatów (część Polskiej Grupy Energetycznej). Projekt instalacji wychwytywania i gromadzenia CO2 (CCS - carbon capture and storage) w Elektrowni Bełchatów znalazł się na liście strategicznych inwestycji zaproponowanych przez Komisję Europejską (KE), które otrzymają wsparcie wspólnotowe.

Nowa instalacja powstaje przy budowanym właśnie bloku energetycznym o mocy 858 MW na węgiel brunatny. Elektrownia w Bełchatowie podpisała w tej sprawie list intencyjny ze spółką Alstom dotyczący rozwoju, a następnie uruchomienia instalacji do wychwytywania i składowania CO2.

Zgodnie z nim wpierwszej fazie projektu francuski koncern zaprojektuje i zbuduje instalację pilotażową dla już istniejącego bloku nr 12. Harmonogram prac przewiduje jej uruchomienie w połowie 2011 r. Następnie doświadczenia z eksploatacji zostaną wykorzystane w czasie budowy i eksploatacji instalacji CCS przy nowym bloku.

Budowa przemysłowej instalacji planowana jest w kolejnych latach, a uruchomienie w połowie następnej dekady. Zgodnie z założeniami, instalacja przemysłowa ma wychwytywać CO2 z 1/3 strumienia spalin z nowego bloku 858 MW. Obliczenia mówią, że dzięki wybudowanej instalacji roczna emisja dwutlenku węgla w bełchatowskim zakładzie zostanie zmniejszona o ok. 1,7 miliona ton rocznie.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: