Kryzys a postawy pracowników
2009-04-22 11:22
Czy byłbyś skłonny zaakceptować poniższe rozwiązania, jeśli ich wdrożenie byłoby warunkiem utrzymani © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rynek pracy bardziej optymistyczny
Kryzys dotarł do Polski i przekłada się na politykę personalną firm – wynika z badania. Ponad połowa respondentów odczuła już na własnej skórze jego skutki (53 proc.). W największym stopniu dotknęły one kierowników liniowych (62 proc.)."Zaciskamy pasa"
fot. mat. prasowe
Czy byłbyś skłonny zaakceptować poniższe rozwiązania, jeśli ich wdrożenie byłoby warunkiem utrzymani
Pracownicy są świadomi trudnej sytuacji rynkowej i gotowi na różne formy cięcia kosztów stosowane przez pracodawców. Co więcej, ich pomysły na ograniczanie kosztów są zbieżne z działaniami podejmowanymi przez przedsiębiorstwa. Większość pracowników dopuszcza rezygnację firmy z imprez integracyjnych (94 proc.), redukcję programów szkoleniowych (78 proc.) i akceptuje ograniczenia w dostępie do dodatkowych świadczeń, takich jak opieka medyczna czy zajęcia sportowe (61 proc.). Dla ratowania swoich miejsc pracy 51 proc. pracowników jest gotowa zrezygnować z podwyżki, a 42% zaakceptuje zmniejszenie premii. Ze zrozumieniem podchodzą pracownicy także do ewentualnych propozycji czasowego zmniejszenia wymiaru etatu (56 proc.) lub oddelegowania do prac w innym zespole (71 proc.). Najgorzej odnoszą się do trwałych zmian w warunkach zatrudnienia, związanych z przeszeregowaniem na niższe stanowisko (akceptuje je tylko 21 proc. osób).
Redukcja wynagrodzeń nawet o 25%
Zdaniem respondentów, pracodawcy wprowadzili już szereg oszczędności w płacach – 56 proc. osób wskazuje na wstrzymanie przez ich firmy podwyżek płac, a 35 proc. na redukcje premii. 24 proc. badanych dotknęły te oszczędności osobiście, przy czym najliczniejszą grupę stanowią tu pracownicy na stanowiskach wykonawczych (28 proc.). Skala deklarowanych obniżek płac jest bardzo duża. 39 proc. badanych twierdzi, że ich wynagrodzenie spadło o ponad 25 proc. Największe spadki płac dotknęły dyrektorów – ponad połowie respondentów z tej grupy obniżono wynagrodzenie o więcej niż ¼ pierwotnej pensji. Jednocześnie większość badanych z wszystkich grup stanowisk, by ocalić swoje miejsca pracy jest gotowa rozmawiać o obniżce płac (57 proc.). Pytana o skalę redukcji wynagrodzenia, które mogliby zaakceptować, zdecydowana większość wskazuje przedział w granicach 6-10 proc. Oddaje on skalę przeciętnych podwyżek płac, które miały miejsce w ubiegłym roku.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl