Koniunktura przemysłowa IV 2009
2009-04-23 00:10
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa III 2009
Producenci metali oceniają koniunkturę pesymistycznie, nieco gorzej niż w marcu. Wpływają na to utrzymujące się pesymistyczne prognozy dotyczące przyszłego portfela zamówień. Również bieżący portfel zamówień oraz bieżąca i przyszła produkcja oceniane są negatywnie, choć lepiej niż przed miesiącem. Utrzymują się nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Mimo iż zwiększa się optymizm co do możliwości terminowego ściągania należności, przedsiębiorcy odczuwają większe niż przed miesiącem trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych. Odpowiednie prognozy w tym zakresie są pesymistyczne, gorsze od formułowanych w marcu. Przedsiębiorcy z branży metalowej planują dalsze znaczne redukcje zatrudnienia (największe w całym przetwórstwie przemysłowym), choć przewidywania te są mniej pesymistyczne od formułowanych przed miesiącem. W najbliższych miesiącach prognozuje się dalszy znaczny spadek cen metali.
W kwietniu i styczniu br. 6,9% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (odsetek ten w II kwartale ub.r. wyniósł 8,6%). W pozostałych firmach najsilniej odczuwanymi barierami są: niedostateczny popyt na rynku krajowym (63% w kwietniu, 60% w styczniu, przed rokiem – 41%), niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (62% przedsiębiorstw w kwietniu i styczniu br. wobec 27% przed rokiem), niedostateczny popyt na rynku zagranicznym (49% przedsiębiorstw w kwietniu, 48% w styczniu, przed rokiem – 24%) – są to jednocześnie bariery, których znaczenie w skali roku wzrosło w największym stopniu. Wzrosło również znaczenie bariery związanej z problemami finansowymi (z 11% do 18% przy 14% w styczniu br.).
Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w kwietniu wynosi 69% (w I kwartale wynosiło 72%, w analogicznym okresie 2008 r. – 80%). Największe wykorzystanie mocy produkcyjnych występuje u producentów: mebli, papieru i wyrobów z papieru, wyrobów farmaceutycznych, a także w firmach zajmujących się naprawą, konserwacją i instalacją maszyn i urządzeń oraz poligrafią i reprodukcją zapisanych nośników informacji. Najniższe wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszają producenci metali oraz wyrobów z metali.
2. Budownictwo
W kwietniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 17 (w marcu minus 30). Poprawę koniunktury sygnalizuje 14% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 31% (w marcu odpowiednio 10% i 40%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Przedsiębiorstwa odnotowują mniejszy niż przed miesiącem spadek portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. Przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące są również mniej pesymistyczne od formułowanych w marcu. Spośród badanych przedsiębiorstw 18% (przed rokiem 23%) planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą. Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się, że w porównaniu z ubiegłym miesiącem spadek portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym może być mniej znaczący.
Oceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych są niekorzystne, choć lepsze od zgłaszanych w marcu. Możliwy jest wolniejszy niż przewidywano przed miesiącem spadek cen realizacji robót budowlano-montażowych. Planowane zmniejszenie zatrudnienia jest mniej znaczące od prognozowanego w marcu.
Odsetek przedsiębiorstw nie odczuwających żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej kształtuje się na poziomie 4,5% (3,7% w marcu br. i 5,6% w kwietniu 2008 r.). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją ze strony innych firm (59% badanych przedsiębiorstw w kwietniu, 55% w marcu br. oraz 47% w kwietniu 2008 r.). W porównaniu z kwietniem ubiegłego roku najbardziej wzrosło znaczenie barier związanych z niedostatecznym popytem (z 21% do 51% przy 50% w marcu br.), trudnościami z uzyskaniem kredytów (z 7% do 16% w kwietniu i marcu br.) oraz konkurencją ze strony innych firm, natomiast zmalało – barier związanych z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 51% do 20% przy 21% w marcu br.), kosztami materiałów (z 36% do 25% w kwietniu i marcu br.) oraz kosztami zatrudnienia (z 58% do 50% przy 49% w marcu br.).
![Koniunktura gospodarcza w I 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w I 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-I-2025-264455-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl