eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura przemysłowa IV 2009

Koniunktura przemysłowa IV 2009

2009-04-23 00:10

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa III 2009


W kwietniu 15% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy portfela zamówień, 75% jako wystarczające, a 10% jako zbyt małe. Oceny te są zbliżone do formułowanych w ubiegłym miesiącu. W porównaniu z kwietniem 2008 r. zmniejsza się udział jednostek oceniających swe zdolności produkcyjne jako zbyt małe na rzecz przedsiębiorstw, które oceniają je jako zbyt duże.

W porównaniu z kwietniem ubiegłego roku zmniejsza się wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców: w kwietniu br. kształtuje się na poziomie 73% wobec 82% w kwietniu 2008 r. i 70% w ubiegłym miesiącu.

3. Handel detaliczny

W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu kształtuje się na poziomie minus 3 (minus 11 w marcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 18% badanych przedsiębiorstw (w marcu – 15%), jej pogorszenie 21% (przed miesiącem 26%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

W kwietniu sygnalizowany jest znacznie mniejszy niż w marcu spadek bieżącej i przyszłej sprzedaży. Mniej pesymistycznie oceniana jest również sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Nieznacznie zmniejsza się nadmierny stan zapasów towarów. Ilość towarów zamawianych u dostawców może być ograniczona w mniejszym stopniu niż planowano przed miesiącem. Sygnalizowany jest wzrost bieżących i przyszłych cen towarów, zbliżony do notowań z marca. Planowane jest zmniejszenie zatrudnienia, choć wolniejsze niż przewidywały prognozy z ubiegłego miesiąca.

Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są zróżnicowane. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury na najniższym poziomie kształtuje się dla branży żywnościowej – minus 6 (przed miesiącem minus 9). W branży pojazdy samochodowe wskaźnik wynosi minus 5 (w marcu minus 13), w branży włókno, odzież, obuwie – minus 2 (w ubiegłym miesiącu minus 4). Jedynie branża gospodarstwo domowe odnotowuje znaczny wzrost wskaźnika ogólnego klimatu w stosunku do ocen z ubiegłego miesiąca (z minus 7 do plus 7).

W kwietniu badane przedsiębiorstwa branży żywnościowej odnotowują znacznie mniejszy spadek bieżącej i przyszłej sprzedaży i w konsekwencji mniejsze trudności finansowe. Utrzymuje się nieznacznie nadmierny stan zapasów towarów. Ilość towarów zamawianych u dostawców może być ograniczana w mniejszym stopniu niż zapowiadano w ubiegłym miesiącu. Wzrost bieżących i przyszłych cen żywności jest zbliżony do deklarowanego w marcu. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują nadal zmniejszać zatrudnienie, choć w stopniu nieco mniejszym od prognozowanego w zeszłym miesiącu.

W kwietniu przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe mniej negatywnie niż w ubiegłym miesiącu oceniają bieżącą i przyszłą sprzedaż, a w konsekwencji sytuację finansową przedsiębiorstw. Zmniejsza się poziom nadmiernych zapasów. Przedsiębiorcy planują w mniejszym stopniu niż w ubiegłym miesiącu ograniczać zamówienia na towary u dostawców. Utrzymuje się odnotowany w marcu wzrost cen. Na najbliższe miesiące przewiduje się ich wolniejszy wzrost. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują redukcje zatrudnienia nieco mniejsze niż przewidywano przed miesiącem.

W branży włókno, odzież, obuwie przedsiębiorcy sygnalizują w kwietniu spadek bieżącej sprzedaży zbliżony do notowanego w ubiegłym miesiącu. Utrzymuje się niekorzystna sytuacja finansowa. Na najbliższe miesiące przewiduje się wzrost sprzedaży i w konsekwencji niewielką poprawę sytuacji finansowej. Utrzymują się nadmierne zapasy towarów. Ilość towarów zamawianych u dostawców może być dalej ograniczana, ale w stopniu nieco mniejszym niż przewidywano przed miesiącem. W kwietniu przedsiębiorstwa sygnalizują szybszy niż w marcu wzrost bieżących cen towarów. Na najbliższe miesiące przewiduje się wzrost cen zbliżony do prognozowanego w marcu. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują niewielki wzrost zatrudnienia.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 6

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: