eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura przemysłowa IV 2009

Koniunktura przemysłowa IV 2009

2009-04-23 00:10

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa III 2009


W jednostkach branży gospodarstwo domowe odnotowuje się nieco wolniejszy niż sygnalizowano w marcu spadek bieżącej sprzedaży towarów. Przewidywana sprzedaż towarów może być ograniczana w mniejszym stopniu niż prognozowano przed miesiącem. Oceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu. Zmniejszają się nadmierne zapasy towarów, w konsekwencji zamówienia u dostawców mogą być ograniczane w mniejszym stopniu niż przewidywano przed miesiącem. W kwietniu dyrektorzy przedsiębiorstw sygnalizują wolniejszy niż w marcu wzrost bieżących cen towarów. W najbliższych miesiącach ceny mogą rosnąć szybciej niż przewidywały prognozy z marca. Planowany jest znaczny wzrost zatrudnienia.

Spośród badanych jednostek 5,3% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (4,8% przed miesiącem, 5,2% w kwietniu przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę tak jak przed miesiącem sygnalizuje 66%, w kwietniu 2008 r. 69% przedsiębiorstw), kosztami zatrudnienia (59% w kwietniu, 58% w marcu br., 63% przed rokiem) oraz wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (51% w kwietniu, 50% w marcu br., 55% w kwietniu 2008 r.). W porównaniu z kwietniem ub.r. najbardziej wzrosło odczuwanie bariery związanej z niedostatecznym popytem (z 36% do 45%), trudnościami w rozrachunkach z kontrahentami (z 13% do 22%), trudnościami z uzyskaniem kredytów bankowych (z 6% do 12%) oraz wysokością odsetek bankowych (z 12% do 17% w kwietniu i marcu br.).

Najczęściej wybieranymi źródłami finansowania środków obrotowych są fundusze własne, które wybiera 64% przedsiębiorstw (przed rokiem 69%). Kredyt bankowy wykorzystuje 33% przedsiębiorstw (28% w kwietniu 2008 r.), kredyt kupiecki 26% (przed rokiem – 24% jednostek).

4. Usługi

W kwietniu oceny ogólnego klimatu koniunktury jednostek z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa są nieco korzystniejsze od sygnalizowanych przed miesiącem (plus 19 wobec plus 17 w marcu). Poprawę koniunktury odnotowuje 30% badanych firm, a jej pogorszenie – 11% (w marcu odpowiednio 27% i 10%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Dyrektorzy jednostek zgłaszają niewielki wzrost popytu i sprzedaży usług. W konsekwencji sytuacja finansowa oceniana jest nieco mniej pesymistycznie niż przed miesiącem. Mimo że w najbliższych miesiącach popyt może rosnąć nieco szybciej niż prognozowano w marcu, przewidywania dotyczące sprzedaży i w konsekwencji sytuacji finansowej są nieznacznie mniej optymistyczne od formułowanych w poprzednim miesiącu. Odnotowuje się niewielki wzrost bieżących cen usług. W najbliższych trzech miesiącach prowadzący firmy nie przewidują zmian cen. Dyrektorzy jednostek planują ograniczyć zatrudnienie w stopniu większym niż prognozowano przed miesiącem. Spośród badanych jednostek 2,4% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (2,7% w marcu br. wobec 7,5% w kwietniu ub. r.). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (76% w kwietniu i 80% w marcu br., 85% w kwietniu 2008 r.). W ciągu roku w największym stopniu wzrosło znaczenie bariery związanej z niedostatecznym popytem (z 22% na 34%).

W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 14 (w marcu plus 13). Poprawę koniunktury odnotowuje 23% badanych firm, a jej pogorszenie – 9% (w marcu odpowiednio 23% i 10%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Oceny zarówno bieżącego jak i przyszłego popytu oraz sprzedaży są optymistyczne, lepsze od formułowanych przed miesiącem. W konsekwencji oceny obecnej i przyszłej sytuacji finansowej są nieznacznie bardziej pozytywne od zgłaszanych przed miesiącem. Sygnalizowany jest spadek zarówno aktualnych jak i przewidywanych cen, zbliżony do zgłaszanego w marcu. Planowane są niewielkie redukcje zatrudnienia. W kwietniu 7,7% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (w marcu odsetek ten wyniósł 6,9%, w kwietniu przed rokiem 5,0%). Największe trudności napotykane przez firmy związane są z kosztami zatrudnienia pracowników (51% w kwietniu, 47% w marcu br., 56% w kwietniu ub. r.). W porównaniu z kwietniem 2008 r. najbardziej wzrosło znaczenie bariery związanej z niedostatecznym popytem (z 11% do 27%).

poprzednia  

1 ... 4 5 6

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: