Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego I kw. 2009
2009-04-26 12:14
Przeczytaj także: Rosną nieterminowe płatności
Badanie nastrojów w polskich firmach rozpoczęto w listopadzie 2007 roku. Od tego czasu wskaźnik bezpieczeństwa w obrocie gospodarczym stale spada. Wartość wskaźnika w marcu jest wciąż dodatnia - wynosi 3,81 i jest o 6,53 punktu niższa od odnotowanej w pomiarze styczniowym. Najlepsze nastroje panują wśród dostawców usług masowych (wskaźnik na poziomie 9,93), najgorsze – wśród dostawców usług finansowych, gdzie wskaźnik przyjął wartość bliską zeru (0,06).fot. mat. prasowe
Barometr Bezpieczeństwa w Obrocie Gospodarczym
Barometr Bezpieczeństwa w Obrocie Gospodarczym
Największy wpływ na wyniki badania ma kryzys, którego skutki odczuło 60% firm, negatywne zjawiska nie dotknęły 38% ankietowanych. Firmy, które odczuwają kryzys obserwują głównie: utratę klientów i kontrahentów (53%), trudności z bieżącym regulowaniem płatności (59%) oraz problemy z terminowym otrzymywaniem płatności (75%). Wzrost poziomu przeterminowanych zobowiązań jest jednym z symptomów pogarszającej się sytuacji finansowej przedsiębiorstw.
fot. mat. prasowe
Czy Pana(i) firma odczuwa skutki kryzysu?
Czy Pana(i) firma odczuwa skutki kryzysu?
W sytuacji problemów finansowych firmy przede wszystkim będą starały się regulować zobowiązania związane z ZUS oraz podatkami (58% odpowiedzi). Przedsiębiorcy spodziewają się, że ich partnerzy biznesowi odłożą uregulowanie zobowiązań wobec nich samych na koniec. Regulowanie zobowiązań wobec kontrahentów jest na ostatnim miejscu po płacach pracowniczych i zobowiązaniach kredytowych i leasingowych.
![Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego V 2016 [© Andrey Popov - Fotolia.com] Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego V 2016](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/nieterminowe-platnosci/Bezpieczenstwo-obrotu-gospodarczego-V-2016-175904-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl