Polacy ufają ONZ
2004-01-20 09:53
© fot. mat. prasowe
Ponad jedna czwarta badanych Polaków (26%) deklaruje zaufanie do Organizacji Narodów Zjednoczonych - wynika z Europejskiego Sondażu Społecznego, jednego z największych projektów badawczych prowadzonych obecnie w dziedzinie socjologii. W porównaniu do mieszkańców innych krajów zaufanie Polaków do ONZ jest stosunkowo wysokie.
Przeczytaj także: Obcokrajowiec szefem?
Dużym zaufaniem ONZ cieszy się również w krajach skandynawskich i na Węgrzech. Najniższe zaufanie do Organizacji Narodów Zjednoczonych deklarują zaś Izraelczycy, Grecy, Słoweńcy i Hiszpanie.Wykres 1. Zaufanie do Organizacji Narodów Zjednoczonych.
(Pytanie: Posługując się kartą proszę wskazać na skali od 0 do 10 na ile osobiście ma P. zaufanie do Organizacji Narodów Zjednoczonych? 0 oznacza całkowity brak zaufania wobec tej instytucji, a 10 oznacza, że ma P. do niej całkowite zaufanie. Pozostałe liczby służą do wyrażenia opinii pośrednich.)
fot. mat. prasowe
Blisko dwukrotnie mniejszym zaufaniem wśród Polaków cieszy się natomiast Parlament Europejski (13%). Jego zwolennikami są za to mieszkańcy Grecji, Węgier, Irlandii, Izraela i Słowenii. Zaufanie Polaków do Parlamentu Europejskiego jest jednak wyższe niż w wielu innych krajach należących do Unii Europejskiej (Holandia, Szwecja, Wielka Brytania).
Wykres 2. Zaufanie do Parlamentu Europejskiego
(Pytanie: Posługując się kartą proszę wskazać na skali od 0 do 10 na ile osobiście ma P. zaufanie do Parlamentu Europejskiego? 0 oznacza całkowity brak zaufania wobec tej instytucji, a 10 oznacza, że ma P. do niej całkowite zaufanie. Pozostałe liczby służą do wyrażenia opinii pośrednich.)
fot. mat. prasowe
Generalnie, w większości krajów objętych badaniem Europejski Sondaż Społeczny, zaufanie do Organizacji Narodów Zjednoczonych jest większe, niż do Parlamentu Europejskiego (wyjątek stanowi Wielka Brytania i Izrael).
Europejski Sondaż Społeczny (European Social Survey – ESS) jest jednym z największych europejskich projektów badawczych w dziedzinie socjologii. Celem Sondażu jest diagnoza oraz wyjaśnianie wzajemnych relacji i postaw, zarówno między mieszkańcami Europy, jak i instytucjami społeczno-ekonomicznymi integrującego się kontynentu. I edycję ESS zrealizowano metodą wywiadu kwestionariuszowego, na reprezentatywnych próbach w 23 państwach europejskich w końcu 2002 i na początku 2003 roku. Wstępne wyniki I edycji ESS ogłoszono w Brukseli pod koniec 2003 roku.
Badanie Europejski Sondaż Społeczny 2002/2003 (ESS - European Social Survey) przeprowadzone 30. 09 – 19. 12. 2002 przez Ośrodek Realizacji Badań Socjologicznych IFiS PAN na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 2110 osób w wieku 15+.
Na wykresach przedstawiono trzy skrajne wskazania (odpowiedzi 0,1, 2 oraz 8,9,10) na 11 punktowej skali. Wskazania środkowe oraz odpowiedzi "nie wiem" pominięto.
Przeczytaj także:
Agenda 2030: czy Polska osiągnęła cele zrównoważonego rozwoju?
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl